“Ahi Evran’ın öğretileri ile  birbirimizle kucaklaşarak  dünya milletleri ile yarışmalıyız”

“Ahi Evran’ın öğretileri ile  birbirimizle kucaklaşarak  dünya milletleri ile yarışmalıyız”

Belediye Başkanı Ekicioğlu’ndan Ahilik Haftası’nı kutlama mesajı:

“Ahi Evran’ın öğretileri ile 
birbirimizle kucaklaşarak 
dünya milletleri ile yarışmalıyız”

Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu,13-19 Eylül 2021 tarihlerinde kutlanacak olan 57. Esnaf Bayramı ve 34. Ahilik Haftası nedeniyle bir mesaj yayınladı.
Toplumda birlik ve dayanışma sağlayan, sosyal, ekonomik ve kültürel hayatın düzenlenmesinde rol oynayan, merkezi Kırşehir olan ve Anadolu’da yüzyıllardan beri varlığını sürdüren Ahilik anlayışını sadece belli gün ve haftalarda kutlamak yerine günümüzde de hayatın içerisinde sürdürülerek ticari ve toplumsal ilişkilerde yaşanılan birçok sorunu ortadan kaldırabileceğine dikkat çeken Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, mesajında şunları ifade etti: 
“Pir Ahi Evran-ı Veli’yi saygı ve rahmetle anıyor, başta Ahi Esnafımız olmak üzere bütün ticaret erbabının ve hemşehrilerimin 57. Esnaf Bayramı ve 34. Ahilik Haftası’nı kutluyorum.
“Yüzyıllar öncesinden Anadolu’da toplumsal adalet ve toplumsal birliğin gelişmesi için mücadele veren ve hemşehrisi olmaktan onur duyduğumuz Ahi Evran-ı Veli’nin önderliğinde gelişen Ahilik Teşkilatı, başta esnaflarımız olmak üzere toplumun bütün kesimine haktan ve doğrudan yana olmayı ilke edinmiştir.
“Ahi Evran-ı Veli, toplumsal düzenin ve birliğin sağlanması için farklı bir bakış açısı geliştirmiş, kooperatifçilik gibi kurumlarla toplumsal yaşam içerisinde birlikte üretmenin, adaletli bölüşmenin ve dayanışma kültürünün gelişmesine büyük katkı sağlamıştır. Ahi Evran-ı Veli’nin Doğumunun 850. Yıl Dönümünün UNESCO Anma ve Kutlama Yıldönümleri Programına alınması da bu kapsamda bizler için büyük önem arz etmektedir.
“Toplumda birlik ve dayanışma sağlayan, sosyal, ekonomik ve kültürel hayatın düzenlenmesinde rol oynayan, merkezi Kırşehir olan ve Anadolu’da yüzyıllardan beri varlığını sürdüren Ahilik anlayışını sadece belli gün ve haftalarda kutlamak yerine günümüzde de hayatın içerisinde sürdürebilirsek ticari ve toplumsal ilişkilerde yaşadığımız birçok sorunu ortadan kaldırabileceğimize inanıyorum.
“Sanayide ve ticarette doğruluktan ve dürüstlükten ödün vermeden Ahilik Teşkilatı’nın kurucusu Ahi Evran’ın öğretileri ile birbirimizle kucaklaşarak dünya milletleri ile yarışmalıyız. Ekonomimizin bel kemiği olan esnaf ve sanatkârlarımız tarihinden aldığı bu güçlü mirası koruyarak evrensel değerlerle bütünleşerek ilerleyecektir. 
“Bu duygu ve düşüncelerle Pir Ahi Evran-ı Veli’yi bir kez daha saygı ve rahmetle anıyor, başta Ahi Esnaflarımız olmak üzere bütün ticaret erbabının ve hemşehrilerimin 57. Esnaf Bayramı ve 34. Ahilik Haftası’nı kutluyorum.” (HABER: BEYHAN BALLI)
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER