Kırşehir’in öncü emlakçılarından Nuri Amcaoğlu, emlak piyasasını gazetemize değerlendirdi…

Tarım Müdürlüğü hayvanlar için içme suyu tesisi yapıyor Tarım Müdürlüğü hayvanlar için içme suyu tesisi yapıyor

KONUT ALANLARIN SAYISI BIÇAK GİBİ KESİLDİ!

 Şehrimiz emlakçılarından Nuri Amcaoğlu, Kırşehir’de konut ve kira fiyatlarını değerlendirirken, fiyatların artık oturmaya başladığını, ancak halkın konut alamadığı için satışların adeta bıçak gibi kestiğini açıkladı.

Kırşehir'in öncü emlakçılarından Nuri Amcaoğlu, emlak piyasasını gazetemize değerlendirirken, satışların durma noktasına gelmesiyle sektörün büyük sıkıntı içinde oluğunu açıkladı.

Ülkemizde yaşanan hayat pahalılığının, her geçen gün arttığını, ekonomik sıkıntının her kesimi yakından etkilediğini belirten Nuri Amcaoğlu, konut maliyetlerinin artması ile birlikte Kırşehir’de eski ve yeni konut fiyatlarının da büyük çapta arttığına dikkati çekti.

Kırşehir’de eski konutların yerine ve mevkiine göre 1 milyon 600 bin lira ile 2 milyon 300 bin lira arasında, yeni sıfır konutların yine yerine ve mevkiine göre 2,5 milyon lira 4,5 milyon lira arasında olduğunu ifade eden Emlakçı Nuri Amcaoğlu, konuyla ilgili olarak gazetemize yaptığı açıklamada şunları ifade etti:

“Maalesef yaşanan ekonomik sıkıntı her sektörü olumsuz yönde etkiliyor. İnşaat sektörü geniş bir kesimi etkilediği için tüm sektörlerin öncüsü konumundadır. Burada yaşanan en ufak bir durgunluk, ya da olumsuzluk işçisinden, müteahhide kadar geniş bir sektöre yansıyor. İşte ülkemizde artan hayat pahalılığı ve enflasyonun çok yüksek olması her sektörü olduğu gibi inşaat sektörüne yansıdı. Konut maliyetlerinin artması, buna bir de arsa fiyatlarının yüksekliği eklenince konut fiyatları aldı başını gitti. Bugün Kırşehir’de eski konutlar yerine ve mevkiine göre 1 milyon 600 bin lira ile 2 milyon 300 bin lira arasında, yeni sıfır konutların fiyatı ise yine yerine ve mevkiine göre 2,5 milyon lire 4,5 milyon lira arasında seyrediyor. Bu rakamlarla herkesin konut sahibi olmasını beklemek zor. Çünkü İnsanların bu kadar birikimi yok. Örneği 2 milyon liralık bir konutu almak isteyen birisinin en az 1 milyon 700 bin lirası olması gerekiyor ki üstüne kredi çekebilsin. Krediler düştü. Konut kredi faizleri çok yükseldi. Bu rakamlarla herkesin konut alması çok zor. Ayrıca örneğin 4 milyon liralık konutu alacak bir vatandaş, bu parasını konut yerine faize yatırsa ayda en az 160 bin lira alıyor. Bu da insanları konut almak yerine faizde değerlendirmeye yönlendiriyor. Konut satışlarının düşmesi de hem konut üreten firmaları olumsuz etkileyecek, hem de kiraların daha da yükselmesine neden olacak.”

Nuri Amcaoğlu, Kırşehir’de konut kiralarının geçen yıldan bu yıla kadar ikiye katlandığını, ancak artık durmaya başladığını belirtti. Kırşehir’de kiraların 5-7 bin lira arasında, yeni sıfır dairelerin kirasının da 10-12 bin lira arasında değiştiğini sözlerine ekledi.

Muhabir: FAHRETTİN TOKER