Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre, bir takım ziyaretler ve Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi'nde düzenlenen bir konferansa katılmak üzere Kırşehir'e geldi.

Kırşehir Valisi H. Mete Buhara'yı ziyaret eden KKTC Meclis Başkanı Zorlu Töre, Ahilik teşkilatının kurulduğu Kırşehir’de bulunmaktan dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Vali H. Mete Buhara, "Değerli Meclis Başkanımızı Ahiler kenti Kırşehir’de ağırlamaktan onur duyuyoruz. Tarih, medeniyet kenti, Anadolu’nun İslamlaşmasında ve Türkleşmesinde önemli bir kent olan Kırşehir. Kendisine bir kez daha ülkemize ve ilimize hoş geldiniz diyorum" dedi.

Meclis Başkanı Töre ise Vali Buhara'ya misafirperverliğinden dolayı teşekkür ederek, "Türk Milletinin tarihinde çok önemli bir yeri olan, ata toprakları, birçok ilim ve bilim adamının yetiştiği, Ahilik teşkilatının kurulduğu Kırşehir’de bulunmaktan dolayı duyduğu memnuniyeti ifade etmek istiyorum. Yardımlaşma, dayanışma, sevgi, birbirleriyle hoş muhabbet Ahilik teşkilatının içerisinde yer alan hususlardır. Temelinde insan sevgisi olan Ahiliğin memleketi burası. Bizleri kabulünüz için Sayın Valimiz başta olmak üzere tüm Kırşehir halkına, daveti için Kırşehir Ahi Evran Üniversitemize çok teşekkür ediyorum. 1974 Kıbrıs Barış Harekatında yer alan Kırşehirli Kahraman Gazilerimiz de bugün bizlerle. Yaşayan gazilerimize sağlıklı ömürler, hayatını kaybedenlere rahmet diliyorum" ifadelerini kullandı.

Koordinasyon Kurulu yarın toplanacak Koordinasyon Kurulu yarın toplanacak

Kırşehir Valiliği ziyareti sonrası Meclis Başkanı Töre, Kırşehir Ahi Evran Külliyesi, Ahi Müzesi'ni ziyaret ederek Ahi Evran Üniversitesi'nde gerçekleşecek olan konferansa katıldı. (HABER: FAHRETTİN TOKER)