“Türkiye kazandı” “Türkiye kazandı”

Türk Kızılay, ulusal kan stoklarının asgari seviyenin altına düştüğünü bildirerek kan bekleyen hastaların mağduriyet yaşamaması için yaptığı kan bağışı çağrısının ardından Kırşehir halkı Cacabey Meydanı’nda kurulan Kızılay Kan Alma Merkezi’ne koştular.

Cacabey Meydanı’ndaki Kızılay kan toplama konteynerine kan bağışı için gelen Kırşehirliler, “Ülkemizde halkın kan ihtiyacını karşılayan Kızılay’ın deprem bölgesindeki yaralılar için yoğun kan desteğinde bulunmasının elindeki stoklarda ciddi oranda düştüğünün bildirilmesi üzerine buraya kan bağışında bulunmaya geldik” ifadelerini kullandılar.

Kırşehir’de Kızılay’ın kan alma merkezinde görevliler de Ramazan ayı nedeniyle kan bağışında bir düşüş yaşandığını. Ancak yapılan çağrıların ardından bugün Kırşehir’de halkın kan bağışına büyük destek verdiğini söylediler.

Bilindiği üzere kan ihtiyacı için Türk Kızılayın sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda şunlar kaydedildi:

"Ulusal kan stoklarımız asgari seviyenin altına düşmüştür. Her yıl ramazan ayında yaşanan kan bağışlarındaki düşüş, afet illerimizde kan bağışı alınamaması ancak ihtiyacın sürmesi, ülkemizdeki tüm hastanelerde kan ihtiyacının artması sonucu kan stoklarının azalması nedeniyle, kan bekleyen hastalarımızın mağduriyet yaşamaması için tüm vatandaşlarımızı kan bağışına davet ediyoruz. Kızılay, ulusal güvenli kan temininden sorumlu tek kuruluştur."

Kan bağışında bulunmak isteyenler "www.kanver.org" adresi üzerinden de kendilerine en yakın kan bağışı noktasından randevu alabiliyor. (HABER: NURTEN CEYLAN)