Rektör Karahocagil’den ilçelerde bir dizi ziyaret Rektör Karahocagil’den ilçelerde bir dizi ziyaret

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi ile Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Ahilik Anlayışında Sanat ve Estetik Konulu Kısa Film Yarışması Ödül Töreni” üniversitemiz ev sahipliğinde gerçekleşti. 31 Mayıs 2024 tarihinde Ahi Evran Kongre ve Kültür Merkezi 15 Temmuz Milli İrade Salonunda gerçekleşen ödül törenine Kırşehir Valisi H. Mete Buhara, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kasım Karahocagil, Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Ali Karagöz, İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yasin Gülşen, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Hüseyin Şimşek ve Prof. Dr. Musa Özata, Genel Sekreter Dr. Öğr. Üyesi Hüseyin İlter, kamu kurum ve özel sektör temsilcileri, akademik ve idari personel, öğrenciler ve aileleri katıldı.
Milli Eğitim Müdürü Gülşen: “Ahilik Anlayışını Anaokulundan İtibaren Çocukların İçselleştirmeleri için Çalışmalara Başladık”
Ahilik Anlayışında Sanat ve Estetik Konulu Kısa Film Yarışması Ödül Töreninin açılış konuşmasını ilk olarak Kırşehir İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yasin Gülşen yaptı. Gülşen konuşmasında, Ahiliğin Başkenti Kırşehir’de Ahilik anlayışını anaokulundan itibaren çocukların içselleştirmeleri için çalışmalara başladıklarını dile getirerek bu anlayışı ilk olarak Kırşehir’den başlayarak 81 ilde ve tüm okullarda ders müfredatlarına ekleyeceklerini kaydetti. Konuşmasının sonunda Müdür Gülşen, yarışmanın düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ederek yarışmada ödül alan öğrencileri tebrik etti.
Rektör Karahocagil: “Ahiliğin Temel Misyonu, İyi İnsanlar Yetiştirerek İnsana ve Topluma Hizmet Etmektir”
Kırşehir İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yasin Gülşen’in konuşmasının ardından Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kasım Karahocagil de bir konuşma yaptı. Rektör Karahocagil konuşmasında, sanatın evrensel dilini kullanarak, Ahilik değerlerinin toplumun her kesimine anlatılmasına katkı sağlayan bu yarışmanın Kırşehir’de üniversitemiz işbirliği ile yapılmasından memnuniyet duyduğunu ifade etti. Ahiliğin temel misyonunun iyi insanlar yetiştirerek insana ve topluma hizmet etmek olduğunu anlatan Prof. Dr. Mustafa Kasım Karahocagil, “Çalışmak ve üretmek, yapabileceğinin en iyisini yapmak, İnsanı ‘Eşrefi Mahlukat’ bilerek merkeze almak, tüm yaratılanları emanet bilip muhterem kabul etmek, istişare ile iş yapmak, alın teri ile kazanmak, aldanmamak, aldatmamak, hak ve adalet üzere olmak, diğerkâm olmak (yani kardeşini, toplumu, ötekini kendi nefsine tercih etmek) Ahilikte vazgeçilmez ahlak kurallarıdır.” dedi.
Rektör Karahocagil: “İyilik İnsanlık Sanatı, Ahilik de Bu Sanatın Zirvesidir”
Konuşmasının devamında “İyilik insanlık sanatı, Ahilik de bu sanatın zirvesidir.” diyen Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kasım Karahocagil, konuşmasına şöyle devam etti: “Bu değerler ne kadar unutulsa, unutturulsa da bizim medeniyetimizin değerleridir. Bu değerleri bu çağda yeniden ihya edecek olan da bizim medeniyetimizdir. Ahi Evran-ı Veli; ‘Hak ile sabır dileyip bize gelen bizdendir, akıl ve ahlak ile çalışıp bizi geçen bizdendir.’ sözüyle meşhurdur. Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi olarak, bu sözü amaç ve hedeflerimizin başına yerleştiriyoruz. Bizleri geçecek, milletini, memleketini, insanlığı imar ve ihya edecek, bu çağın Ahileri olacak iyi insanlar yetiştirmeyi en önemli görevimiz olarak kabul ediyoruz.”
24 ilden 90 eserin katıldığı Ahilik Anlayışında Sanat ve Estetik Konulu Kısa Film Yarışmasının üniversitemizin amaç ve hedeflerine katkı sağlayacak çok önemli bir organizasyon olarak gördüğünü belirten Rektör Karahocagil, bu etkinliğin her yıl çeşitlenerek ve yayılarak tekrarlanmasını arzu ettiklerini ifade etti. Konuşmasının sonunda Prof. Dr. Mustafa Kasım Karahocagil, kısa film yarışmasının düzenlenmesinde emeği geçen, yarışmaya katılan, filmleri hazırlayan herkese teşekkür ederek yarışmada ödül alan öğrencileri tebrik etti.  
Genel Müdür Karagöz: “Ülkemizde Mesleki Eğitimin İstenilen yere Gelmesini Arzu Ediyoruz”
    Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kasım Karahocagil’in konuşmasının ardından Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdür Ali Karagöz söz aldı. Karagöz konuşmasında, Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlük olarak ülkemizde mesleki eğitimin istenilen yere gelmesini arzu ettiklerini belirterek çocuklarını meslek liselerine gönderen, onların meslek sahibi olmasını isteyen ailelere teşekkür etti. Günümüzde her gencin bir mesleği olmasına ihtiyaç duyulduğunu dile getiren Genel Müdür Ali Karagöz, “Meslek liseli gençler toplumun her katmanına dokunarak katkı sunmalılar.” dedi. Kısa film yarışmasını Ahiliğin Başkenti Kırşehir’de yapmaktan mutluluk duyduklarını sözlerine ekleyen karagöz, Ahilik ve Fütüvvet anlayışını ders müfredatlarına ekleyerek öğrencilerin bu anlayışı içselleştirmelerini istediklerini belirtti.  “Ahilik bir yaşam tarzı, hayat felsefesidir.” diyen Genel Müdür Ali Karagöz, bu anlayışı filmleştirerek anlatan öğrencileri tebrik etti.
Vali Buhara: “Ahi Evran-ı Veli’nin Hayat Tarzını ve Anlayışını Örnek Almalıyız”
Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdür Ali Karagöz’ün konuşmasının ardından Kırşehir Valisi H. Mete Buhara, öğrencilere nasihatlerde bulunarak meslek edinmenin önemine değindi.  Konuşmasında ayrıca Ahi Evran-ı Veli’nin hayatını da anlatan Vali Buhara, Ahi Evran-ı Veli’nin ilim ve bilim insanı olduğunu söyleyerek onun hayat tarzını ve anlayışını hayatlarına yerleştirmeleri gerektiğini belirtti. Öğrencilere mesleklerini en iyi şekilde yapmaları gerektiğini vurgulayan İlimiz Valisi H. Mete Buhara, “Mesleğinizi; sadece iş yapmak için değil, severek ve işinize estetik katarak yapmalısınız.” dedi. Millet olarak gençlerden beklentilerinin fazla olduğunu kaydeden Vali Buhara, ülkemizin hak ettiği yere gelmesi için çok çalışılması gerektiğini sözlerine ekledi. Konuşmasının sonunda yarışmanın düzenlenmesinde emeği olan kurum ve kişilere teşekkür eden İlimiz Valisi H. Mete Buhara, yarışmada ödül alan öğrencileri tebrik etti.
Tören, protokol konuşmalarının ardından Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğünün tanıtım filmi ve dereceye giren kısa filmlerin izlenmesi ile devam etti. Filmlerin ardından dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Yarışmada Mansiyon Ödülünü “Fakiregan” isimli kısa filmle, Balıkesir Fahri Kiraz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Öğrencileri İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yasin Gülşen’den aldı.
Türkiye Üçüncülük Ödülünü “Berberin Yolu” isimli kısa filmle, Aydın Kuşadası Mesleki Eğitim Merkezi Öğrencileri  Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi  Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kasım Karahocagil’in elinden aldı. Türkiye İkincilik Ödülünü “İnsan ve Sanat” isimli kısa filmle, Denizli Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Öğrencilerine Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Ali Karagöz verdi.
Türkiye Birincilik Ödülünü “Gazoz” isimli kısa filmle Mersin Ticaret Odası Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri Kırşehir Valisi H. Mete Buhara’nın elinden aldı.
Ahilik Anlayışında Sanat ve Estetik Konulu Kısa Film Yarışması Ödül Töreni hatıra fotoğrafının çekilmesinin ardından sona erdi.
Ödül töreninin ardından Kırşehir Valisi H. Mete Buhara, Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Ali Karagöz ve İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yasin Gülşen Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kasım Karahocagil’i makamında ziyaret etti. 

Kaynak: (KAEÜ BÜLTEN)