Ankara'daki Kırşehirli Dernekler Federasyonu, “Asrın Felaketi” olarak değerlendirilen ve tüm ülkeyi yasa boğan Kahraman Maraş merkezli 11 ilimizi içine alan deprem sonrasında, Kırşehirli Dernekler Federasyonu yönetim kurulu tüm dernekler ve iş insanlarıyla birlikte bölgeye ayni ve nakdi yardım çalışmalarını sürdürüyor.

Kırşehirli Dernekler Federasyonu Genel Başkanı Hilmi Gökçınar, deprem yardımları hakkında yaptıkları ve hala yapmaya devam ettikleri yardımlar hakkında açıklamalarda bulundu. Kırşehirli Dernekler Federasyonu’nun bölgeye gönderilen çok sayıda tır ve nakdi yardımların depremzede vatandaşlara ulaştırıldığına dikkat çeken Hilmi Gökçınar, depremin büyük felakete neden olduğu Hatay’da Kırşehir Ahi Evran Mahallesi kuracakları belirtilen Kırşehirli Dernekler Federasyonu açıklamasında yapılan çalışmalarla ilgili olarak şu ifadelere yer verdi:

"Federasyonumuza bağlı 62 derneğimiz, bünyelerinde toplamış oldukları aynı yardımları, ilçe belediye başkanlıkları aracılığıyla, depremin ikinci gününde bölgeye sevkiyatını sağlamışlardır. Bunun dışında nakdi yardımlarımızı, alınan karar gereği AFAD hesaplarına yatırılması karar alınmış ve 350.000 TL nakdi yardımın AFAD hesaplarına yatırılması sağlanmıştır. Bu arada bazı derneklerimiz kendi imkânlarıyla, bizzat bölgeye giderek, bölgede yemek çadırı kurmuşlar ve depremzedelerin gıda temini ihtiyaçlarını bir nebze olsun bulundukları bölgede gidermeye çalışmışlardır.

“Ayrıca Kırşehirli Dernekler Federasyonu yönetim kurulu, bağlı bulunan derneklerimiz ve iş insanlarımızla birlikte bölgede konteyner kent kurul kurulma çalışmalarına katkı sağlamak düşüncesiyle Ankara'da yaşayan Kırşehirliler olarak, 40 adet konteyner yaptırarak bölgeye gönderilmesi kararını hızlıca almış ve bu konuda çalışmalar yürüten Ankara Sanayi Odası (ASO)ile ve temasa geçerek hızlı bir şekilde AFAD koordinasyonunda, konteynırların yapımını tamamlamıştır.

“Ahiliğin felsefelerinden; kardeşlik ve yardımseverliğin gereği olarak, depremden etkilenen Hatay iline, Ahi Evran Sokağı, Neşet Ertaş Sokağı, Cacabey Sokağı ve Aşık Paşa Sokağı’nın olduğu Kırşehir Ahi Evran Mahallesini kuruyoruz. Yapımı tamamlanan 40 adet konteynerin Ankara ikinci organize sanayi bölgesinden, deprem bölgesi Hatay iline sevki için, Yönetim Kurulumuz, dernek başkanlarımız ve iş insanlarımızla birlikteyiz.

“Öncelikle Kırşehirli Dernekler Federasyonu yönetim kurulumuza, Federasyonumuza, bağlı Dernek başkanlarımıza ve yönetim kurullarına ve İş insanlarımıza gösterdikleri maddi ve manevi desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum. Ayrıca konteynerlerin imalatlarını gerçekleştiren Federasyonumuzun Yüksek İstişare Kurulu üyesi Orayı Prefabrik A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Hüseyin Aldemir ve Hürrem Aldemir’e, Konteynerlerin bölgeye sevk edilmesine ve bölgedeki konteyner kente yerleştirilmesi ve montajı konularında Federasyonumuza destek veren Ankara Sanayi Odası Başkanı Sayın Seyit Ardıç’a ve yönetim kurulu üyelerine teşekkür ediyorum. Gün devlet olarak, Millet olarak, ülkenin tüm kurumlarıyla, STK’larıyla, iş İnsanlarıyla, tek yürek el ele, bir olmak, birlik olmak günüdür.

“Bu vesileyle Asrın felaketi olan ve ülkemizi yasa boğan depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet yakınlarına ve sevenlerine başsağlığı diliyorum. Depremden yaralı olarak kurtulan depremzede vatandaşlarımıza da Allah'tan acil şifalar diliyorum. Allah memleketimize milletimize bir daha böyle bir acı yaşatmaması içinde dua ediyorum. Milletimizin Başı sağ olsun." (HABER MERKEZİ)