Kırşehir’de toplam 156.148 seçmenin oy kullandığı 28. Dönem Milletvekili seçimlerinde 152 bin 225 oy geçerli sayıldı ve AK Parti’den Necmettin Erkan ile CHP’den Kırşehir Milletvekili seçimdi.

Kesin olmayan sonuçlara göre Kırşehir’de AK Parti 58.5835 oy ve yüzde 38,65 oy oranıyla 1. Parti ve birinci sıra adayı Necmettin Erkan Kırşehir’in yeni milletvekili seçildi.

44.489 oy ve yüzde 29,3 oy toplayan CHP ise oylarını arttırarak ikinci parti oldu ve mevcut Milletvekili Metin İlhan, ikinci kez milletvekili seçildi.

İşte Kırşehir’in yeni milletvekilleri:

NECMETTİN ERKAN KİMDİR?

1977 Kırşehir Akpınar Büyükabdiuşağı Köyü doğumludur. Eskişehir Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi bölümünde lisansını tamamlamıştır. Selçuk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İktisat bölümünde ve Süleyman Demirel Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Uluslar Arası Ticaret bölümünde yüksek lisanslarını tamamladı.

1998 yılında Ankara Büyükşehir Belediyesi bünyesinde Belka A.Ş.’de Satınalma ve Personel Müdürlüğü görevlerinde bulunmuştur. 2005 yılında Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinde Başkan Danışmanı olduktan sonra 2008 yılında İnsan Kaynakları Daire Başkanı olarak göreve başladığı Milli Prodüktivite Merkezinde Genel Sekreter Yardımcılığı ve Genel Sekreterlik görevlerini yürütmüştür. Daha sonra T.C. Başbakanlık Özel Kalemde görevlendirilen Necmettin Erkan, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Esnaf ve Sanatkârlar Genel Müdürlüğünde 2013 yılında Genel Müdür Yardımcısı; 2014-2018 yılında da Genel Müdür olarak görev yaptı.

Kamuda üstlendiği görevler boyunca, Sayın Cumhurbaşkanımızın Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde ve katılımları ile Esnaf ve Sanatkârlar Değişim, Dönüşüm, Destek Strateji Projesi (2010-2017), 4. ve 5. Esnaf ve Sanatkârlar Şuralar ı(2014 ve 2016), Türkiye Esnaf Buluşmaları (2015 ve 2017), Türkiye Pazarcılar Çalıştayı (2015), Türkiye Ulaştırma Sektörü Şoför Çalıştayı (2015) ve 16. Dünya Verimlilik Kongresi ve Avrupa Verimlilik Konferansı, Kırıkkale, Kırşehir ve Nevşehir’de “Verimlilik Artırma” Projesi, Ahilik Ansiklopedisi I,II, Esnaf ve Sanatkârlar Destek Sistemi (ESDES) Hazırlama Projesi gibi onlarca projeyi gerçekleştirdi.

“Hemşehrilerimizin beklentilerini  ve desteğini boşa çıkarmamak için  elimizden gelen her şeyi yapacağız” “Hemşehrilerimizin beklentilerini ve desteğini boşa çıkarmamak için elimizden gelen her şeyi yapacağız”

Milli Prodüktivite Yönetim Kurulu Üyeliği, Enerji Verimliliği Derneği Yönetim Kurulu Üyeliği, Kırşehirliler Federasyonu Yönetim Kurulu Üyeliği, Esnaf ve Sanatkârlar Değişim, Dönüşüm, Destek Strateji Belgesi (3D) ve Eylem Planı (ESDEP) Yönlendirme Komitesi Üyeliği, Mesleki Yeterlilik Kurumu Genel Kurul Üyeliği, Esnaf ve Sanatkârlar Sicil Gazetesi Komitesi Üyeliği, Ahilik Merkezi Yönetim Kurulu görevlerini kamu hizmetiyle eş zamanlı olarak yürüttü.

Ak Parti tarafından 14 Mayıs 2023 Genel Seçimleri’nde Kırşehir’den 28. dönem 1. sıra Milletvekili adayı olarak gösterilen Necmettin Erkan, evli ve iki çocuk babası.

METİN İLHAN KİMDİR

1972 yılında Kırşehir’de doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimimi Kırşehir de tamamlamasının ardından İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden 1995 yılında mezun oldu. Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi Dahiliye Bölümünde ihtisasını tamamladıktan sonra 2000 yılında Mucur Devlet Hastanesinde Dahiliye Uzmanı olarak göreve başladı. Aynı hastanede 5 yıl süreyle Başhekimlik yaptı.

2009 yılında Kırşehir Devlet Hastanesinde Dahiliye Uzmanı olarak göreve başladıktan sonra Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Dahiliye Bölümüne Doktor Öğretim Üyesi olarak atandı.

24 Haziran 2018 Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçiminde Cumhuriyet Halk Partisi Kırşehir Milletvekili olarak seçildi.

CHP tarafından 14 Mayıs 2023 Genel Seçimleri’nde Kırşehir’den 28. dönem 1. sıra Milletvekili adayı olarak gösterilen ve ikinci milletvekili seçilen İlhan, evli ve üç çocuk babası. (HABER: ÇİĞDEM SÖNMEZ)