Vali H. Mete Buhara’nın başkanlığında yapılan toplantıda 2023 yılı faaliyetleri tamamlanan ve devam eden yatırımlar ile 2024 yılına ilişkin faaliyet ve yatırım planlamaları masaya yatırıldı.

Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Merkezinde Vali Yardımcıları, İl Emniyet Müdür Vekili, İl Jandarma Komutanı ve tüm daire amirlerimizin katılımı ile Vali H. Mete Buhara başkanlığında yapılan toplantıda, İlimiz 2023 yılı faaliyetleri, tamamlanan ve devam eden yatırımlar ile 2024 yılına ilişkin faaliyet ve yatırım planlamaları ayrıntılı olarak değerlendirildi.

Toplantıya, 6 Şubat’ta meydana gelen ve 11 ilimizi etkileyen Kahramanmaraş merkezli depremlerde ilimizin bölgeye destekleri hatırlatılarak başlanıldı. Vali H. Mete Buhara’nın Hatay/İskenderun’da koordinatör vali olarak görev yaptığı deprem sonrası süreçte, deprem bölgelerinde İlimizden 1.574 personel ve 134 AFAD Gönüllüsünün görev aldığı, afet bölgelerine İlimizden 342 tır ve 180 kamyon yardım malzemesinin gönderildiği, ayrıca vatandaşlarımızın şahsi araçlarıyla da bölgeye yardımların taşındığı ifade edildi.

İskenderun’daki Kırşehir Valiliği’nin koordinesinde yürütülen çalışmalar kapsamında, Ahi Evran Sanayi Sitesi ve 1 adet Kuyumcular Çarşısı tesis edilerek depremzedelerin hizmetine sunulmuştur. Kırşehir’den birçok kurum bizatihi deprem bölgesine giderek çalışmalar yürütmüştür. Depremin yaralarının sarılmasında İlimizden giden personelin üstün gayreti takdir topladı. Toplantıda ayrıca, İlimizde 14.680 depremzede vatandaşımızın misafir edilerek kendilerine çeşitli konularda hizmet verildiği belirtilirken bu süreçte emeği geçenlere teşekkür edildi.

2023 YILI GENEL DEĞERLENDİRMESİ

Toplantıda, 2023 yılı yatırım ve faaliyetlerinin hayata geçirilmesinde katkısı bulunan herkese teşekkür edilerek başlandı. Ayrıca toplantıda, ilimizin istihdam ve ekonomisine önemli katkı sağlayan Kırşehir Organize Sanayi Bölgesi’nde şu an 77 işletmenin faaliyet gösterdiği, Mevcut OSB’de 34 parselde inşaat çalışmalarının hızla devam ettiği, yapıların tamamlanması ile en az 750 kişilik ek istihdam artışının olacağı değerlendirildi.

Organize Sanayi Bölgemizin genişleme çalışmalarının da tüm hızıyla devam ettiği, 1.410.000 m² genişleme alanının parselasyon çalışmalarının tamamlandığı,  imar planının Sanayi ve Teknoloji Bakanlığında onay aşamasında olduğu, 44 parselden oluşacak olan yeni OSB sahası için yeterli talebin mevcut olduğu, açılacak işletmelerde yaklaşık 5.000 kişilik istihdam beklentisinin olduğu ifade edildi.

İlimizin en büyük işletmesi olan PETLAS’ın 4.844 kişiye istihdam sağladığı, yapılacak yeni tesislerle birlikte yaklaşık 2.000 kişiye daha istihdam kapısının açılacağını dikkat çekildi.

SAĞLIK

2023 yılında İlimizde sağlık alanında da önemli gelişmelerin yaşandığı, vatandaşlarımıza sunulan sağlık hizmetlerinin kalitesini artırma çalışmalarının devam ettiği, doktor ve personel artışlarının yanı sıra, yeni MR cihazının ve Robotik Yürüme Rehabilitasyon Sisteminin aktif edilmesi gibi teknik iyileştirmelerin sürdüğü, 400 Yataklı Yeni Devlet Hastanesi’nin inşaatının da hızla sürdüğü, 2024 yılı sonu itibariyle tamamlanmasının beklendiği ifade edildi.

Bekdik Köyü'nden Aslan Ailesi'nin acı kaybı Bekdik Köyü'nden Aslan Ailesi'nin acı kaybı

GENÇLİK VE SPOR

2023 yılında ilk defa Kırşehir Valiliği ve Yelken Federasyonu iş birliğinde Kaman Savcılı Sahilinde Hirfanlı Optimist Yelken Yarışlarının düzenlendiği, Yelken yarışlarının geleneksel hale getirilmesi için gerekli girişimlerde bulunulduğu, Hirfanlı’nın su sporları merkezi haline getirilmesinin hedeflendiği, Ayrıca yıl içerisinde Hirfanlı Ahi Evran Gençlik Kampımızda düzenlenen 26 ayrı kamp döneminde toplamda 5.026 gencimizin misafir edildiği,

Yine, 2023 Yılında Valiliğimiz ve Bisiklet Federasyonu iş birliğinde Kırşehir’de ilk defa Uluslararası Anatolia MTB StageRace Yarışlarının düzenlendiği, Aşıkpaşa Tabiat Parkı içerisinde “Aşıkpaşa Olimpik Dağ Bisiklet Parkuru”nun Bisiklet Federasyonu tarafından tescillendiği, parkurun ulusal ve uluslararası yarışlara ev sahipliği yapabilme standartının olduğu, parkurun Uluslararası Bisiklet Birliğinin (UCİ) 2024 yılı yarışma takvimine girdiği,

Avrupa düzeyinde düzenlenen Judo, Boks, Bilek Güreşi, Atletizm ve Yüksek Atlama gibi branşlarda 12 sporcumuzun derece aldığı; Kaman ve Mucur Yarı Olimpik Yüzme Havuzlarının 2023 Yılında hizmete girdiği, TOBB Kız Öğrenci Yurdunun öğrencilerin hizmetine açıldığı,

“Yer Göster Pota Yapalım Projesi” kapsamında İlimiz genelinde 200 potanın yapıldığı,

Kaman ilçemizde ve Kurancılı Kasabasında halı saha yapılarak gençlerin hizmetine sunulduğu bildirildi.

TARIM VE HAYVANCILIK

Konya Ovası Projesi (KOP) kapsamında “Kırşehir’de KOP ile Seracılık Yaygınlaşıyor Projesi”yle 30 çiftçimize yüksek tünel sera, “KOP ile Sürü Yöneticilerine Destek Oluyoruz Projesi” kapsamında 25 yetiştiricimize küçükbaş hayvan ağılı kurulumu desteği sağlandığı, Islahı ve Amenajmanı projesi ve TAKE (Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi) Projesi kapsamında çiftçilerimize gübre ve tohum desteği verildiği, Basınçlı Sulama Sistemlerinin Desteklenmesi Projesi Kapsamında 14 yatırımcımıza toplam 1.091 da sulama alanı için 1.185.810,58 TL hibe ödemesinin gerçekleştirildiği,  Kırsal Kalkınmada Uzman Eller Projesi Kapsamında 13 proje için (Büyükbaş-süt sığırcılığı ve besi sığırcılığı ile küçükbaş-koyun yetiştiriciliği konularında) toplam 3.250.000,00 TL hibe ödemesi gerçekleştirildiği, Tarım ve hayvancılıkta önemli bir il olan Kırşehir’in mevcutta 295.000 büyükbaş ve 410.000 de küçükbaş hayvan varlığının olduğu; Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumunun ilimizde faaliyet göstermeye başladığı, 2024 Yılında ise destekleme faaliyetlerine başlayacağı açıklandı.

AĞAÇLANDIRMA

2023 yılında İlimizde 500 hektar alanın tahsisi alınarak toplamda 400.000 adet fidan dikiminin yapıldığı, 7 hektar alan büyüklüğündeki alana Neşet Ertaş Millet Ormanı oluşturularak halkın hizmetine sunulduğu, ayrıca, Cumhuriyetimizin 100. Yılı faaliyetleri kapsamında düzenlenen etkinlikler kapsamında vatandaşlarımızın ve öğrencilerimizin de katılımı ile 15.000’den fazla fidanın toprakla buluşturulduğu, son 25 yıl zarfında Kırşehir orman varlığının yapılan çalışmalarla %3’ten %7’ye çıkarıldığına dikkat çekildi.

EĞİTİM

LGS Türkiye genelinde 5 öğrencimizin tam puan aldığı, %1’lik dilimde 59 öğrencimizin yer aldığı, 2023 YKS’de 13 öğrencimizin ilk 1000’e girme başarısını gösterdiği, toplam 27 okulda büyük onarım çalışmasının, 11 okul ve eklentisinde ise deprem güçlendirme çalışması yapıldığı bildirildi.

KÜLTÜR

İlimize 2023 yıllı içerisinde 40.586 yerli ve 990 yabancı olmak üzere toplam 41.576 ziyaretçinin geldiği, Uzun zamandır tamamlanamayan Cacabey Medresesi Restorasyonunun tamamlanarak Cacabey Camii’nin 2023 Yılı Ocak ayında ibadete açıldığı, alanında ilk olma özelliği taşıyan Kırşehir Ahilik Müzesinin ilimize kazandırıldığı, müzenin 4 ay gibi kısa süre içerisinde 37.000 ziyaretçiyi ağırladığı, yine yıl içeresinde açılışı gerçekleştirilen Kırşehir Müzesi’nin açıldığı günden bugüne 7.700 kişi tarafından ziyaret edildiği, Kaman Kalehöyük Arkeoloji Müzesi ile Japon Bahçesinin ziyaretçi sayısının 2023 yılında toplamda 134.000’e ulaştığı anlatıldı.

GÖÇ

İlimizde alınan kararlar ve yapılan uygulamalar neticesinde, 2022 yılına oranla yabancı sayısının 2023 Yılında %21,29 oranında azaldığını, denetim ve uyum çalışmalarının hassasiyetle sürdürüldüğü bildirildi.

ÖZEL İDARE

İçişleri Bakanlığımızdan sağlanan kaynak ile İlimize yeni yapılan Kırşehir Ceza İnfaz Kurumu yolunun 8 km’lik bölümünde Bitümlü Sıcak Karışım Asfalt yol çalışmasının temmuz ayında başlanarak iki ay gibi kısa bir sürede tamamlandığı, Yıl içerisinde köy içi ve ana bağlantı yolları olmak üzere toplam 157 km sathi kaplama yol yapıldığı, 725 km uzunluğunda da yol tamirinin yapıldığı, 6 köyümüze yeni su kuyuları, 4 köyümüze yeni depo yapımı, 5 köyümüzün depo bakımı, 10 köyümüze köy içi şebeke yenileme çalışması, 5 köyümüze sondaj çalışması, 41 köyümüze drenaj (cazibeli su çıkarılması) yapıldığı, Savcılı Büyükoba’da jeotermal sondaj çalışmasının sürdüğü,  Merkez dahil ilçelerimizde, 9 adet kollektör, 8 adet isale hattı yapımı, 8 adet depo bakım onarımı, 3 adet depo yapımı, 1 adet GES (Güneş Enerjisi Sistemi) 1 adet sondaj, 1 adet terfi hattı yapımının gerçekleştirildiği açıklandı. (HABER MERKEZİ)