Valilik’ten yalanlama!.. Valilik’ten yalanlama!..

Başkan Ekicioğlu, Anıt çağrısına yanıt verdi:

 

“Kırşehir’e yakışan yeni bir Anıtın

yapılmasına birlikte karar vereceğiz”

 

               Kırşehir’de bir grup hemşehrimizin bir araya gelerek kurduğu Kırşehir Anıt Heyeti, Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 24 Aralık 1919’da Kırşehir’e gelişinin görkemli bir şekilde sembolize eden Atatürk Anıtı’nın şehrimize yapılması için başlatılan girişimlere Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu’ndan yanıt geldi.

               Geçtiğimiz hafta gazetemiz “Kırşehir Çiğdem”e bir açıklama yapan Kırşehir Anıt Heyeti’nden Güven Berk, Kırşehir’e yeni bir Atatürk Anıtı’nın yapılması için Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu’na yazılı bir talepte bulunduklarını ifade etmişti.

Güven Berk, uygun görülmesi halinde bu Anıt’ın Kırşehir Kale’sine yapılmasının yerinde olacağını belirterek, “Şehrimiz Kalesi üzerine yapılacak park içinde geniş bir çimenliğin ortasına Kırşehir ve Kırşehir tarihine yakışan, yarışma ile tespit edilecek en uygun kompozisyon ile yaptırılacak özgün bir Anıt geleceğimize bir anı olarak kalacaktır. Anadolu'nun tam orta yerinde Kırşehir'de Yüce kurtarıcı Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından Kurtuluş Savaşı'nın Silahlı Mücadele sözünün verildiği 24 Aralık 1919 akşamı söylevini simgeleyen bir Anıtın yapılması Kırşehir'in Şanlı tarihinin altın sayfasını geleceğe taşıyacaktır. Vatanın bağrına Anadolu’nun tam ortasında Kırşehir’de dayanmış sembolik hançeri, bu hançeri söküp atmayı and eden Mustafa Kemal Paşa’yı Heyetindeki kişileri ve zamanın Kırşehir büyüklerini birlikte kompoze ederek konulu bir Anıtın yaptırılması Kırşehir’e çok yakışacaktır” ifadelerini kullandı.

Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, Kırşehir Anıt Heyeti’nin bu girişimlerini uygun bulduklarını belirterek, “Kırşehir’deki bir grup hemşehrimizin Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önderimiz Atatürk’ün şehrimize yeni bir Anıt’ın yapılmasını yerinde bir düşünce olarak görüyoruz. Bu hemşehrilerimizle önümüzdeki günlerde bir araya gelerek yer tespitini yapmak istiyoruz. Bu heyetimiz şehrimiz Kale’sini uygun görse de biz buranın sit alanı olması nedeniyle olmayacağını düşünüyoruz. Bunun dışında eski Otogarın yanındaki Dost Bahçe Bahçe Parkı içindeki Üç Alperen Anıtı’nın yerine, ya da Kılıççı Köprüsü yanına veya daha baka bir yere bakıp ona göre birlikte karar vereceğiz” dedi.  (HABER: BEYHAN BALLI)