Kırşehirli Salih Güner'e İstiklal Madalyası verildi

 

KIRŞEHİR’E BİR GURUR NİŞANESİ DAHA…

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Kurtuluş Savaşına katılan ve aralarında Kırşehirli Salih Güner'in de bulunduğu 4 İstiklal Gazisi mirasçılarına İstiklal Madalyaları “Gaziler Günü” törenleri çerçevesinde dün Ankara düzenlenen törenle geride kalan aile fertlerine verildi. 

"Kırşehir Çiğdem"in kurucusu Şevket Güner ile İmtiyaz Sahibi Salih Güner'in de dedeleri olan Kırşehirli Salih Güner, Kurtuluş Savaşı'nda verdiği hizmetlerden dolayı İstiklal Madalyası’na layık görüldü.

İstiklal Madalyası Kanunu gereğince kurtuluş davasındaki hizmetleri tespit edilen Salih Güner'in mirasçılarından oğlu emekli öğretmen Salih Güner’e Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler adına Genel Müdür Tümgeneneral Hürşit Ağırcan tarafından berat tevcih edildi.

Törene Salih Güner’le birlikte, eşi Nuriye Güner, oğulları emekli Tuğgeneral Ender Güner ile diğer oğlu Erdem Güner de katıldı.

Kırşehir-Halil Oğlu 1316 (1900) doğumlu Salih Güner 1918-1924 yılları arasında 8’inci Tümen (Fırka) 189’uncu Alay 1’inci Tabur 3’üncü Bölük Komutanlığı emrinde Kurtuluş Savaşı’na katıldı. Kurtuluş Savaşı tarihçesi kayıtlarına göre 8’inci Tümen (Fırka) 189’uncu Alay Komutanlığı Afyonkarahisar’ın kurtuluşunda çok önemli görevler aldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kararnamenin imzalanması ise Afyonkarahisar'ın düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yıldönümü olan 28 Ağustos 2023 tarihine denk gelmesi de Merhum Gazimizin ailesini özellikle duygulandırdı ve gururlandırdı.

İstiklal Madalyası; Oğulları Süleyman Güner, Mustafa Güner, Ali Güner, Mahmut Güner hayatta olmadığı için hayatta bulunan ve kendi adını verdiği en küçük oğlu olan Salih Güner'e verildi.

İstiklal Savaşı Gazisinin aynı zamanda hayata veda etmiş Menekşe Taşdemir haricinde bir de hayatta olan Döndü Yıldırım adında ikinci kızı ve tüm çocuklarından 30 torunu bulunuyor.

Kırşehir’de köklü bir aile olan Güner sülalesi; köy enstitülerinden ve öğretmen okullarından yetişmiş öğretmenler, sağlık çalışanları ve zanaatle uğraşan birinci neslin çocuklarından sonra, şimdi tıp, hukuk, ordu, mühendislik dalları, yazılı ve görsel basın ile enerji piyasası dahil birçok alanda vatanımıza ve milletimize hizmet ediyor.

Madalyanın tevcih edildiği emekli öğretmen Salih Güner Kırşehir’de uzun yıllar öğretmenlik yapmış, oğulları Doç. Dr. Ekrem Güner, Erdem Güner ve Tuğg. Ender Güner’in uzun süren uğraşlarından sonra İstiklal Savaşı Gazisi’nin kayıtlarına ulaşıldı.

İstiklal Gazisinin torunu Tuğgeneral, Ender Güner 2021 yılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Azerbaycan Görev Grubu Kurmay Başkanlığına atanmıştı. Ender Güner geçtiğimiz Ağustos ayında da emekliye ayrılmıştı.

GÜN, GALİBİYET GÜNÜMÜZ OLSUN GÜN, GALİBİYET GÜNÜMÜZ OLSUN

Salih Güner ve oğullarının bir Gazimizin daha kayıtlarını gün yüzüne çıkarmış olması şehrimize yeni bir gurur nişanesi olarak eklendi. (HABER: AYHAN CEYLAN)