Belediye Başkanı Ekicioğlu, Ahi Külliyesi’ndeki bir alanı tahsis etti

 

KIRŞEHİR’E BASIN MÜZESİ KURULUYOR

Kırşehir Basın Konseyi Başkanı Sait Yanık’ın kurulması için uzun süredir büyük uğraşı verdiği “Basın Müzesi” nihayet hayata geçirilecek.

Geçtiğimiz hafta Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu’nu makamında ziyaret ederek Kırşehir Basın Konseyi’nin “Kırşehir Basın Müzesi” kurmak için geçen yıllarda yaptığı talebin yerine getirilmesini isteyen Basın Konseyi Başkanı ve gazetemiz “Kırşehir Çiğdem”in ortağı Sait Yanık, talebinin Belediye tarafından dün itibariyle yerine getirildiğini ve bu konuda çalışmaların başlatılmış olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Kırşehir’de “Basın Müzesi”nin büyük bir eksiklik olduğunu gördükleri için bu konuda harekete geçtiğini belirten Başkan Yanık, Ahi Külliyesi’nde yer vererek gerekli çalışmaların başlatılması talimatı veren Belediye Başkanı Ekicioğlu, Kırşehir Basın Konseyi ve tüm basın mensupları adına teşekkür etti.

KIRŞEHİR VAR MI? KIRŞEHİR VAR MI?

Başkan Yanık, yaptığı açıklamada şunları ifade etti:

“Tarih ve kültür şehri Kırşehir birçok badireler atlatarak bugüne gelmiş bir kenttir. Erenler, evliyalar ve ozanlar kenti Kırşehir’de bir Basın Müzesi’nin olmaması büyük bir eksiklikti. Bunun kurulması için başlattığımız girişimleri sağ olsun Belediye Başkanımız Sayın Selahattin Ekicioğlu ve ekibi olumlu bulmuş Kırşehir Müzesi’nin Ahi Külliyesi içinde kurulmasına onay vermiştir. Bu konuda Sayın Başkanımıza yürekten teşekkür ediyorum. İnşallah en kısa sürede Müzemiz içinde gerekli düzenlemeler yapılır. Biz de Kırşehir basın tarihine geçmiş gazetecileri, gazeteleri, gazete basımında kullanılan matbaa makineleri, hurufatları ile diğer basın ve yayınla ilgili dokümanları burada sergileyeceğiz. Kırşehir Basını’nın öncülerinden Cevat Hakkı Tarım, Dursun Yastıman, Ertuğrul Ersan, Şevket Güner, Kemal Seyitgazioğlu, İlyas Sürmeli, Vahit Bulut ve Kırşehir doğumlu hemşehrimiz Uğur mumcu başta olmak üzere tüm basınımızın duayenlerini ve bunlardan geriye kalan gazeteleri, kitapları, dergi ve mecmuaları, fotoğrafları, fotoğraf makineleri, daktiloları, baskı ve diğer makineleri burada sergileyeceğiz. Amacımız Kırşehir basınının tarihini müzemizi ziyaret edenlere en iyi şekilde aktarmaktır. Basın olarak Kırşehir tarihini gün yüzüne çıkarmak, yine üniversite öğrencilerinin tez olarak sağa sola gitmeden öğreneceği kaynakları Basın Müzemizde herkese sunmak.

“Bilindiği üzere geçen yıl Kırşehir Belediye Başkanımız Sayın Selahattin Ekicioğlu tarafından Cacabey Meydanı’nda yerel ve dışarıdan gelen basın mensuplarının kullanması amacıyla Basın Odası tahsis etmişti. İnşallah Kırşehir Müzesi faaliyete başladığında Basın Odası’nı da oraya taşıyacağız. Kırşehir basınına her türlü desteği sağlayan Belediye Başkanımız Sayın Ekicioğlu’na bir kez daha teşekkür ediyorum.” (HABER: İLKNUR ÖNCÜ)