6 Şubat’ta “asrın felaketi" olarak nitelenen Kahramanmaraş merkezli depremler sonrası tüm illerden olduğu gibi Kırşehir’den de yüzlerce kişi bölgeye gönderilerek kurtarma ve yardım çalışmalarına destek veriyor.

               Kırşehir Valiliği’nden yapılan açıklamaya göre, Valilik, Kaymakamlıklar, AFAD, Belediyeler, UMKE, 112 Ekipleri, Özel İdare, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, Jandarma, Emniyet, DSİ, Kızılay, Müftülük, Çevre ve Şehircilik İklim Değişikliği, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, Gönüllüler, İl Sağlık Müdürlüğü, Orman İşletme Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Defterdarlık, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, diğer kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan 1145 personel depremin yaşandığı 11 ilde görev yapıyor. 

               Personelin dışında kepçe, itfaiye aracı, ekskavatör, kamyon, pikap, arama kurtarma aracı, ambulans, jeneratör, cenaze nakil aracı, çekici tır, çekici kamyon, arazöz, binek araç, tekerlekli karavan, bekoloder kepçe, lastik tekerli yükleyici olmak üzere toplam 86 araç deprem bölgesindeki çalışmalarda katkı sunuyor.

Kırşehir’de Valilik, AFAD, Kırşehir Belediyesi ile çeşitli kamu kurum kuruluşlarınca toplanan 340 tır battaniye/yorgan, yastık, giysi, uyku tulumu, halı, ısıtıcı/soba, bebek bezi, kişisel bakım, oyuncak, tüp, ilaç ve tıbbi malzeme, hijyen/temizlik malzemesi, bebek maması, kahvaltılık ürünler, un, ekmek, meyve suyu, su, süt, kuru gıda, el feneri,  8 tırdan oluşan kedi köpek maması, mısır, arpa, kuru yonca balyası, saman balyası, slaj, buzdağı yemi,  2 tır odun ve 13 ton et deprem bölgesindeki depremzedelere dağıtılmak üzere gönderildi. (HABER: İLKNUR ÖNCÜ)