Ziraat Odası Başkanı Mevlüt Toprak açıkladı…

 Kırşehir’deki son yağışlar çiftçinin yüzünü güldürdü

Emlak Vergisi’nde yarın son gün Emlak Vergisi’nde yarın son gün

 Bahar ayında beklenen yağışın görülmediği, bu nedenle il genelinde bazı köylerde yağmur dualarına çıkıldığı Kırşehir’de son bir haftada görülen yağışlarla birlikte ekili alanlara ilaç gibi geldiği bildirildi.

Kırşehir Ziraat Odası Başkanı Mevlüt Toprak, Kırşehir’de Şubat ve Mart aylarında beklenen kar ve yağmurların görülmemesi nedeniyle bazı bölgelerde ekinlerin yer yer kurumaya başladığını belirterek, “Kırşehir ve bölgemizde bu kış oldukça kurak geçti. Beklenen kar ve yağmurlar ne yazık ki olmadı. Bu nedenle çiftçilerimiz kuraklık endişesi yaşamaya başladıkları için dört gözle yağmur beklediler. Hatta bazı bölgelerde yağmur duaları da yapıldı. Nisan ayında zaman zaman görülen yağışlarla, son bir haftadır yer yer görülen yağışların ekili ürünlere büyük faydası oldu. Çünkü çiftçilerimiz ektikleri alanlara gübrelerini attıkları için yağmur bekliyorlardı. Bu yağışlar bu ay da yer yer devam ederse Kırşehir ve yöresinde verimli bir yıl olurda çiftçilerimiz nefes alır” dedi.

Kırşehir il genelinde Pazartesi gününden itibaren bazı bölgelerde görülen yağışların dolu ve şiddetli olması nedeniyle zarara neren olduğu, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü yetkililerinin de bu bölgelerde zarar tespit çalışmaları yaptıkları öğrenildi. (HABER: İLKNUR ÖNCÜ)

 

Editör: Cemre Bayram