Eğitimde fırsat eşitliğini artırmak ve okullar arası imkân farklılıklarını azaltmak amacıyla Bakanlığımızca başlatılan “Kütüphanesiz Okul Kalmayacak" projesi, ilimizde öğretmen, öğrenci, kurum ve kuruluşların iş birliği ve büyük gayretleri sonunda başarılı bir şekilde tamamlandı.

Sıddık Demir Anadolu Lisesi’nden depremzedeler için kermes… Sıddık Demir Anadolu Lisesi’nden depremzedeler için kermes…

"Kütüphanesiz Okul Kalmayacak" projesi kapsamında ilimiz genelinde bazı okullarımızda yapılan iyileştirmelerin dışında daha önce kütüphanesi olmayan 30 okulumuza yeni kütüphane kurularak ilimizde kütüphanesiz okulumuz kalmadı. Ayrıca proje öncesinde okullarımız kütüphanelerdeki mevcut 110 bin olan kitap sayısı, yüzde 252’lik bir artışla 386 bin 694'e ulaştı.

Bununla birlikte Bakanlığımızın “Sıfır Atık" projesi kapsamında kullanılmayan palet,  varil, masa, sıra,  tabure, aydınlatma elemanları, televizyon kasaları ve hatta bazen bir gitar, keman veya atıl durumdaki bando takımları gibi iç mekânlarda kullanımı çocuklarımızın sağlığı için de tehdit oluşturmayacak ürünler idareci, öğretmen ve öğrencilerimizin marifetli ellerinde tekrar hayat bulup kütüphaneye dönüştürülerek öğrencilerin kullanımına hazır hale getirildi.   Bu kapsamda ilimizde 16 okul ve kurumumuzda sıfır atık kütüphaneleri kuruldu.

Öğrencilerde kitap sevgisi oluşturmak ve okuma alışkanlığı kazandırmak amacıyla Müdürlüğümüzce kitap okuma ile ilgili projeler hazırlanmış ve bu vesile ile hem okul kütüphanelerindeki kitap sayılarının artırılmaları amaçlanmış hem de kütüphanelerin amacına uygun bir şekilde kullanılması sağlandı. (HABER MERKEZİ)