“Yeni eğitim yılına kadar çalışmalar yapılmalı, sorunlar çözümlenmelidir” “Yeni eğitim yılına kadar çalışmalar yapılmalı, sorunlar çözümlenmelidir”

         Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Kariyer Planlama, Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından Üniversite Tanıtım Etkinliği düzenlendi.

28 Mayıs 2024 tarihinde Ahi Evran Kongre ve Kültür Merkezi 15 Temmuz Milli İrade Salonunda gerçekleşen etkinliğe, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kasım Karahocagil, Kırşehir il Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yasin Gülşen, Kariyer Planlama Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Emine Şener, dekanlar, müdürler, ilimiz lise müdürleri ile öğretmenleri, akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı.

          Tanıtım etkinliğinin açılış konuşmasını ilk olarak Kariyer Planlama, Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Emine Şener yaptı.

Şener konuşmasında, etkinliğin amaçlarına değinerek “Ahiliğin izinde mükemmelliğe yolculuk eden üniversitemizi siz lise öğrencilerine tanıtmak istedik.” dedi.

Kariyer Planlama, Uygulama ve Araştırma Merkezi olarak sadece üniversitemiz öğrencilerinin değil lise öğrencilerinin de kariyerlerini şekillendirmede yol göstermeyi hedeflediklerini anlatan Şener, lise döneminin insanın geleceğini planlamadaki en önemli dönem olduğunu vurguladı.

Tanıtım etkinliği kapsamında Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi fakültelerinden akademisyenlerin üniversite ve bölümleri tanıtacağını söyleyen Doç. Dr. Emine Şener, öğrencilere bu etkinlikten maksimum verim sağlamalarını temenni etti.

Kariyer Planlama, Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Emine Şener’in konuşmasının ardından Kırşehir il Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yasin Gülşen söz aldı.

Gülşen konuşmasında, öğrencilere tavsiyelerde bulunarak bugünkü tanıtım etkinliğinde bir meslek hakkında değil birçok meslek hakkında bilgi sahibi olacaklarını söyledi.

Üniversitelerin sadece gezmek ya da arkadaşlarla birlikte olmak için yapılan bir yolculuk olmadığını belirten Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yasin Gülşen, konuşmasına şöyle devam etti:

“Sevmediğiniz, severek yapmayacağınız meslekler için ömrünüzün 4 yılını heba etmeyin. Sırf Kırşehir’den ve ailelerinizden uzaklaşmak için başka üniversitelerde okumayı düşünüyorsanız tekrar düşünün çünkü doğru kararlar vermek bu dönemde sizler için çok önemli.”

Konuşmasının sonunda öğrencilere tavsiyelerde bulunan Gülşen, bu etkinliğin öğrenciler için faydalı olacağına inandığını dile getirdi.

Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yasin Gülşen’in konuşmasının ardından Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kasım Karahocagil bir konuşma yaptı.

Rektör Karahocagil konuşmasında, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi 2006 yılında kurulan 18 yaşında genç bir üniversite olduğunu belirterek “Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi kendi emsalleri içindeki diğer üniversitelere göre çok sayıda başarılara imza atmış bir üniversitedir.” dedi.

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi’nin özellikle Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşma Programı kapsamında tarım ve jeotermal alanda pilot üniversite olduğunu ve çok sayıda projeyi hayata geçirdiğini anlatan Prof. Dr. Mustafa Kasım Karahocagil, bu alanda Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi fakültelerinin de güçlü bir yapıda olduğunu sözlerine ekledi.

Konuşmasında kalite çalışmalarına da değinen Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kasım Karahocagil, “Kalite çalışmaları kapsamında üniversitemiz hem yönetim sistemleri hem de eğitim sistemleri alanında yazılım hazırlayarak diğer üniversitelere rol model olmuştur.” dedi.

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi’nin kendi yazılımlarını hem eğitim kurumlarına hem de sanayi-üniversite iş birliği kapsamında şirketlere satıldığını anlatan Rektör Karahocagil, bu çalışmaların 18 yaşında genç bir üniversite için oldukça başarılı çalışmalar olduğunu vurguladı.

          Konuşmasının devamında öğrencilere tavsiyelerde de bulunan Prof. Dr. Mustafa Kasım Karahocagil,  Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Tıp Fakültesi hakkında geniş kapsamlı bilgiler vererek fakültemizi diğer fakültelerden ayıran sınav sistemlerine değindi.

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Tıp Fakültesinin bu sene akredite fakülteler arasında yer alacağını söyleyen Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kasım Karahocagil, fakültemizin akredite olmasıyla birlikte öğrencilerimizin mezuniyetleri durumunda diplomalarının yurtdışında tanınırlığı olacağını belirtti.

Öğrencilere Kırşehir Ahi Evran Üniversitesini tercih etmeleri konusunda önerilerde bulunan Rektör Karahocagil, öğrencilere “Yapabileceğinizin en iyisini yapın ve hayatınızın kararını en doğru şekilde alın.” dedi.

Üniversite Tanıtım Etkinliğinin faydalı olması temennisinde bulunan Prof. Dr. Mustafa Kasım Karahocagil, öğrencilere Yükseköğretim Kurumları Sınavında (YKS) başarılar diledi.

Açılış konuşmalarının ardından Tıp Fakültesinden Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Muttalip Çiçek ile Dr. Öğr. Üyesi Gülhan Ünlü, Eğitim Fakültesinden Öğr. Üyesi Doç. Dr. Gül Özüdoğru, Fen-Edebiyat Fakültesinden Öğr. Üyesi Doç. Dr. Ali Kemal Şaş, Spor Bilimleri Fakültesinden Öğr. Üyesi Doç. Dr. Berkan Bozdağ, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinden Dr. Öğr. Üyesi Burak Güneş, İslami İlimler Fakültesinden Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Şengil, Mühendislik Mimarlık Fakültesinden Dr. Öğr. Üyesi Merdin Danışmaz, Ziraat Fakültesinden Dr. Öğr. Üyesi Mevlüde Alev Ateş, Neşet Ertaş Güzel Sanatlar Fakültesinden Öğr. Gör. Dr. Sinan Tüfekci ve Sağlık Bilimleri Fakültesinden Arş. Gör. Şeyma Aydın fakülteler hakkında öğrencilere bilgiler vererek onlardan gelen soruları yanıtladılar.

Kaynak: (KAEÜ BÜLTEN)