Kırşehir İl AFAD Müdürlüğü tarafından Kırşehir’de bulunan KYK yurtlarında, afet farkındalık eğitimi verildi.

Moody's, Türkiye'nin kredi notunu iki kademe artırdı Moody's, Türkiye'nin kredi notunu iki kademe artırdı

Kırşehir merkez Ahi Evran Kız Yurdu ve Saliha Sultan Kız Yurdu ve Erol Güngör erkek yurdunda AFAD iL müdürlüğü eğitmenleri tarafından farkındalık eğitimi, uygulamalı yangın söndürme ve tahliye tatbikatı eğitimi yapıldı.

         AFAD eğitiminde; Afete hazırlığın önemi, yaşam çevremizde ki riskler, afet ve acil durum planı, afet ve acil durum çantası, afet sırasında doğru davranış şekilleri, afet ve acil durum anında ilk 6 saatin önemi, afet sigortası, bina güvenliği, tahliye ve toplanma alanları, arama kurtarma, ilkyardım, deprem, yangın,sel, çığ, heyelan ve AFAD gönüllülük sistemi konularında bilgilendirme  yapıldı.

         Ayrıca eğitimlerde deprem anında yapılması gerekenler anlatılarak sakin olunması, balkon, merdiven ve asansörlerden uzak durulması, çök-kapan-tutun hareketiyle hedef küçültülmesi; deprem sonrası yapılması gerekenler anlatılarak yangın ve patlamaları engellemek için ocağı, su vanasını ve gaz kokusu alınmıyorsa elektrik şalterinin kapatılması, afet ve acil durum çantasını yanımıza alarak hızlı adımlarla binanın terkedilmesi, e- Devlet üzerinde belirtilen en yakın toplanma alanlarına yürüyerek gidilmesi, yetkililer çağrıda bulununcaya kadar toplanma alanında kalınması, acil yardım araçlarının hızla ulaşım sağlamaları için ilk 6 saat aracın kesinlikle kullanılmaması ve trafiğe çıkılmaması, iletişim sistemlerinin kilitlenmemesi amacıyla operatörlerin üzerinden arama yapılmaması, SMS ve internet tabanlı uygulamalarının kullanılması gerektiği de vurgulandı.

         Eğitim sonrası yangın söndürme cihazının tanıtımı yapılarak, yangına nasıl müdahale edileceği anlatılmış ve deprem tahliye, yangın söndürme tatbikatı gerçekleştirildi.

AFAD İl Müdürlüğü olarak, afetlere hazır ve dirençli bir Kırşehir için eğitimlerhız kesmeden devam ediyor. (HABER MERKEZİ)

 

 

Editör: Ayhan Ceylan