Aylık artışları enflasyona göre belirlenen işçi ve Bağkur emeklileri ise 2023'ün ikinci 6 ayına ait yüzde 37,57 enflasyon oranında zam alacak.

Bu zam, kök maaşı en düşük emekli aylığı 7 bin 500 liranın altında olan emeklilerin ise kök maaşına yapılacak. Bununla birlikte, ilerleyen günlerde en düşük emekli aylığı rakamının yükseltilmesi de beklentiler arasında yer alıyor.

Kırşehir’deki işçi ve Bağ-Kur emeklileri yüzde 37,57 oranındaki zammın çok düşük kaldığını belirterek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan ek zam kararı beklediklerini ifade ettiler.

Hayat pahalılığı altında ezildiklerini, 7 bin 500 liralık maaşın yetişmediğini ve en az 15 bin lira olması gerektiğini belirten Kırşehir’deki emekliler, bunun yapılmaması halinde yeni zamlı birlikte maaşların 10 bin lira civarında kalacağı için ekonomik anlamda büyük sıkıntı yaşayacaklarını söylediler.

Emeklinin refah seviyesini yükseltmeye yönelik iki düzenleme yapılacağı da belirtiliyor. Eşitleme formülü konuşulanlar arasında yer alıyor.

Çalık Ailesi'nin acı günü Çalık Ailesi'nin acı günü

Öte yandan SSK, Bağ-Kur ve memur emeklisi ayrımı olmadan bütün kesimlere aynı oranda zam yapılabileceği de konuşulanlar arasında yer alıyor. Geçen yıl benzer bir formülle tüm kesimlere yüzde 30 zam yapılmıştı. En düşük maaşta eşitleme yapılmış ve refah payı uygulanmıştı. Bu yıl da benzer bir uygulamanın hayata geçmesi halinde emeklilere yüzde 50'lik artış yapılabilir ve en düşük emekli maaşı 11 bin 250 TL'ye çıkabilir. SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin yüzde 38 olan enflasyon farkına yüzde 12 oranında refah payı verilecek. (HABER: İLKNUR ÖNCÜ)