EPDK Başkanlığına 4. kez Mustafa Yılmaz atandı EPDK Başkanlığına 4. kez Mustafa Yılmaz atandı

KIRŞEHİR'in Kaman ilçesinde kaçarak evlenen Vildan (24) ve Osman Çelik’in (25) öldürülüp gömülmesiyle ilgili 9 sanıktan 6'sına verilen  1 yıl ile 2 kez ağırlaştırılmış müebbet arasında değişen hapis cezası ile 3 sanığa verilen beraat kararları, İzmir Bölge Adliye Mahkemesi tarafından onandı.
Olay, 31 Ocak 2020'de Kaman ilçesi Bayramözü köyünde meydana geldi. Su tesisatçısı Osman Çelik ile amcasının oğluyla dini nikahla birlikte yaşayan Vildan İnce, Kasım 2020'de kaçarak evlenip ilçe merkezine yerleşti. Vildan ve Osman Çelik'ten 2 gün haber alamayan yakınları, jandarmaya başvurdu. Çelik'in ailesi, Vildan'ın Bayramözü'nde yaşayan ailesinden şüphelendiklerini söyledi. Jandarmanın köydeki araştırmalarıyla Vildan ve Osman Çelik'in cesetleri, Dağbaşı mevkisinde toprağa gömülmüş halde bulundu. Çiftin tabancayla öldürülüp gömüldüğü belirlendi. Kaman İlçe Jandarma Komutanlığı'nın başlattığı soruşturma kapsamında, Vildan'ın babası Veysi, annesi Kadriye, ağabeyleri Recep, Ramazan ve Resul, halasının oğlu Berhude İrten, ablası Hatice Sesigüzel, eniştesi Mehmet Sesigüzel ile dini nikahla birlikte yaşadığı Resul İnce gözaltına alındı.  Vildan- Osman Çelik çifti ise ilçede toprağa verildi. İlçe Jandarma Komutanlığı'ndaki işlemlerin ardından adliyeye sevk edilen 9 sanıktan 8'i çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklanırken, Mehmet Sesigüzel ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.
GÜVENLİK GEREKÇESİYLE UŞAK'TA GÖRÜLDÜ
Kırşehir'de görülmesi gereken dava güvenlik gerekçesiyle Uşak 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Geçen yıl 5 Mart'ta görülen davanın karar duruşmasında tutuklu sanıkların avukatı hazır bulundu. Mahkeme heyeti yaptığı yargılamada, Vildan Çelik'in babası Veysi İnce, kuzeni Resul İnce, kardeşleri Resul, Recep ve Ramazan İnce'ye 'töre saikiyle öldürme'  ve 'kişiye yönelik eziyet çektirerek töre saikiyle öldürme', 'töre saikiyle kızını öldürme' ve damadına yönelik 'eziyet çektirerek öldürme' suçlarından 2'şer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası, ayrıca kuzen Resul İnce, Resul ve Ramazan İnce kardeşlere 'cinsel saldırıya teşebbüs' suçundan 10'ar yıl 6'şar ay hapis cezası, Vildan Çelik'in eniştesi Mehmet Sesigüzel, 'suç delillerini yok etme ve gizleme' suçundan 5 yıl hapis cezasına çarptırılırken, Vildan Çelik'in annesi Kadriye İnce, kız kardeşi Hatice Sesigüzel ile diğer kuzeni Berhude İrten'in ise beraatına hükmedildi. Berhude Irten ayrıca 'suç delillerini yok etmek ve gizlemek' suçundan 1 yıl hapis cezasına karar verildi.
İSTİNAF KARARI ONADI
Taraf avukatlarının karara itiraz etmesinin ardından dosya İzmir Bölge Adliye Mahkemesi'ne taşındı. Dosyanın geldiği 4'ncü Ceza Dairesi yaptığı incelemede, yerel mahkemenin verdiği kararda hukuka aykırı bir durum olmadığını belirterek yapılan istinaf başvurularının esastan reddine karar vererek, kararı onadı. Oy birliği ile alınan kararın Yargıtay temyiz yolunun açık olmak üzere verildiği belirtildi. (HABER: FAHRETTİN TOKER)