Kırşehir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından çiftçilere süne zararlısıyla mücadele eğitimi verildi.

Kırşehir Tarım ve Orman İl Müdürlüğü konferans salonunda, Ankara Zirai Mücadele Merkez Araştırma Enstitüsü konu uzmanları tarafından, Tarım ve Orman Bakanlığın 2023 yılı Bitki Sağlığı uygulamaları kapsamında Kırşehir ve Kayseri İl Tarım ve Orman Müdürlüklerinde, süne mücadelesi çalışmalarında görev alacak teknik personellere yönelik eğitim verildi.

Toplantının açılışında konuşan İl Tarım ve Duran Seçen, mahsul kalitesini düşüren ve önemli ekonomik kayıplara yol açan süne zararlısına karşı ancak bir seferberlik anlayışı içerisinde el birliği ile mücadele edilerek başarı elde edilebileceğini söyledi.

İl ve ilçe müdürlüklerindeki görevli tüm teknik personellerin bu konuda üzerine düşen görevin bilincinde olduğunu belirten Seçen, "Mahsuldeki kalite kaybının sadece çiftçimize ya da ilimize değil, ülke ekonomimize de olumsuz etkileri var. Bu toplantımızda ziraat odalarımız, ticaret ve sanayi odamız, çiftçilerimiz, muhtarlarımız, kamu kurumlarımız olarak sektör paydaşlarımızla konuyu ele aldık, görev ve sorumluluklarımızı belirledik. İlimizde bu soruna bir çözüm bulunması için gereken adımları planladık ve uyguluyoruz. Çiftçilerimizin de bu konuda gereken hassasiyeti göstermesi ile ilimizde düşük kaliteli mahsul olmamasını, dolayısıyla da çiftçimizin daha yüksek kazanç elde etmesini sağlayacağız" dedi.

Ardından Ankara Zirai Mücadele Merkez Araştırma Enstitüsü konu uzmanları tarafından, Bakanlık 2023 yılı Bitki Sağlığı uygulamaları kapsamında Kırşehir ve Kayseri İl Tarım ve Orman Müdürlüklerinde, süne mücadelesi çalışmalarında görev alacak teknik personellere yönelik eğitimine geçildi.

Başkan Ekicioğlu’ndan  öğrencilere tatil mesajı Başkan Ekicioğlu’ndan öğrencilere tatil mesajı

Uzmanlar, sünenin, hububat ürünlerinde önemli oranda kalite ve verim kayıplarına yol açtığını, çiftçinin emeğinin karşılığını alabilmesi için süne mücadelesinin büyük önem taşıdığını aktardı.                           

Personellere sünenin tanımı, biyolojisi, zarar şekilleri, mücadele yöntemleri ve süne sürveyleri konularında gerekli bilgileri verdi. (HABER: CEMRE BAYRAM)

Editör: İlknur öncü