Spor İl Müdürü Şahin, Kırşehirli gençleri yüzme havuzlarına davet ediyor!

Kırşehir’deyüzme

bilmeyen kalmayacak

ŞEHRİMİZ Kuşdilli Mahallesi’nde Kırşehir Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’ne ait Yarı Olimpik Yüzme Havuzu her kesime hitap ediyor. Binlerce çocuğun yüzme öğrendiği bu tesiste Uzman hocalar eşliğinde ve sağlıklı bir ortamda eğitim veriliyor.

Açıldığı günden bu yana özellikle gençlerin yoğun ilgisini çeken Yarı Olimpik Yüzme Havuzu’yla ilgili bilgiler veren Kırşehir Gençlik ve Spor İl Müdürü Numan Nafiz Şahin, “Kırşehir Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü bünyesinde devam eden yüzme kurslarına büyük ilgi var” dedi.

Tesiste, bugüne kadar onbinlerce çocuğa yüzme öğretildiğini vurgulayan Kırşehir Gençlik ve Spor İl Müdürü Numan Nafiz Şahin, “Geçtiğimiz yıllarda hizmete açılan yarı olimpik yüzme havuzumuzda düzenli olarak devam eden kurslarımızda, binlerce çocuğumuza uzmanlar eşliğinde yüzme eğitimi veriyoruz. Yüzme kurslarımıza yoğun bir ilgi var. Bu ilgide bizleri oldukça memnun ediyor. Kırşehir gerçekten spora önem veren bir il. Kursa gelen çocuklarımızın aileleri de olimpik tribünlerinde çocukların nasıl bir eğitim aldığını izliyorlar. Yüzme kurslarımıza halkımız çok yoğun ilgi gösteriyor. Çocuklarımıza, en iyi şartlarda yüzme sporunu sevdirmeyi ve bu sporda derece yapabilmelerini hedefliyoruz” diye konuştu.

Spor İl Müdürü Şahin, “Yüzme öğrenmek isteyen tüm çocukların Yarı Olimpik yüzme tesislerine giderek kayıt yaptırmaya davet ediyorum, kavurucu sıcaklarda serinlemek için suya girmek isteyen çocuklarımız, gerek yüzme bilmediklerinden, gerekse imkânsızlıklardan dolayı barajlarda ve göllerde her yıl çocuklarımızın ve gençlerimizin yaşadığı boğulma olaylarının önüne geçmek için, çocuklarımızı, sağlıklı ve sağlıklı havuzlarımızda açtığımız kurslarımıza gönderelim. Çocuklarımıza, en iyi şartlarda yüzme sporunu sevdirmeyi hedefliyoruz. Çocuklarımız mutluysa biz de mutluyuz. Yüzme, diğer spor dallarına göre hem çok daha eğlenceli hem de tehlikesi daha az bir spordur. Vücut kaslarını bir bütün olarak çalıştırdığı için çocukların gelişim dönemlerinde tüm sporlardan daha faydalı olmaktadır. Çocuklar suyla oynamayı sever. Yüzmeyi onlar için çekici kılan da budur. Çocuklarda yüzme öğrenimi eğitmen tarafından alındığında, yüzme sporunun fiziksel etkileri daha doğru ve etkin hissedilmektedir. Çocuklarda 4 yaşından başlanabilen yüzme eğitiminde öncelikle nefes ve suda durma çalışmaları yaptırılırken oyun ağırlıklı bir program izlenir. Bu sayede çocuklar daha temelden nefes kontrolüne ve suda duruşa dair doğru temellerle ilerleyebilmektedir” dedi.

SAĞLIKLI GELİŞİM GÜZEL VÜCUT VE DURUŞ KAZANDIRIYOR

Bu arada Kırşehir Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Yüzme Antrenörü Recep Çapkur yüzme spor hakkında gazetemize bilgiler verdi.

"Road Race Kırıkkale 2.2" bisiklet yarışlarının ilk gün etapları tamamlandı "Road Race Kırıkkale 2.2" bisiklet yarışlarının ilk gün etapları tamamlandı

Çapkur yaptığı açıklamada, “Yüzücü vücudu olarak tabir ettiğimiz fit ve sağlıklı görünüm, yüzmenin tüm kas ve iskelet sistemi üzerindeki etkisi ile sağlanmaktadır. Düzenli yapılan yüzme egzersizleri kasları güçlendirir, vücut koordinasyonunun gelişimine katkı sağlar. Yüzme yumuşaklık ve esneklik gerektirdiği için küçük yaşlarda başlanması uygundur. 4 ila 8 yaş aralığındaki çocuklarda yüzme eğitimi fiziksel gelişimin yanı sıra, özgüven kazanımlarında da fayda sağlamaktadır. Ayrıca, suyun rahatlatıcı etkisiyle, çocuklar daha sakin bir yapıya kavuşurken harcadıkları enerji ile ev ve okul hayatlarında daha sakin tutumlar sergilemektedirler.Yüzme sporu ile çocukların düz kasları yani istemsiz kaslar gelişim gösterir. Düz kasların göstermiş olduğu eforlar sinir sistemi ile alakalıdır. İnsan vücudunda; solumun, dolaşım ve sindirim sistemi yüzme sporu sayesinde gelişerek sağlıklı vücut gelişimi sağlanır.İskelet kasları veya çizgili kaslar olarak da bilinen istemli kaslar ise, İskelete bağlı olarak çalışırlar. Bu kaslar iskeleti bir arada tutar ve iskelet ile beraber vücudun hareket etme işlevini gerçekleştirir. Düz kaslara göre hızlı kasılan ve çabuk yorulan bu kasların güçlenmesinde yüzmenin büyük faydası vardır. Vücudun koordineli olarak çalıştığı yüzme sporunda her bir kas eşit oranda gelişmekte ve güçlenmektedir. Tüm kaslar çalışıp gelişerek, ilerleyen yaşlarda sakatlanma riski azalmaktadır” dedi.

(HABER: SALİH HANÇER)