Kırşehir'de hayırsever kadınlar 5 yılda 900 kişinin veresiye borcunu ödedi Kırşehir'de hayırsever kadınlar 5 yılda 900 kişinin veresiye borcunu ödedi

Kırşehir İl Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, şehirde uyuşturucu satıcısının ve kullanıcısının önüne geçmek adına uyuşturucu tacirlerine yönelik operasyonlarına tüm hızıyla devam ediyor.

Yapılan operasyonlar kapsamında 2023 ve 2024 yıllarında 145 operasyon düzenlendi, bu operasyonlarda 175 şahıs gözaltına alındı, 59 şahıs sevk edildikleri adli makamlarca tutuklanarak ceza infaz kurumuna teslim edildi.

Kırşehir'de son 3 yılda madde bağlantılı ölüm meydana gelmediğini söyleyen Kırşehir Valisi Hüdayar Mete Buhara, 2024 yılının ilk 2 ayında meydana gelen asayiş olaylarıyla ilgili bilgilendirmeler bulunarak, "Narkotik suçlar ile mücadelede, Türkiye uyuşturucu raporuna göre, ilimiz ülke genelinde uyuşturucu riski en düşük iller arasında yer almaktadır. İlimizde son 3 yılda madde bağlantılı ölüm olayı meydana gelmemiştir" dedi.

Vali Buhara, "Narkotik suçlar ile mücadelede Türkiye uyuşturucu raporuna göre, ilimiz ülke genelinde uyuşturucu riski en düşük iller arasında yer almaktadır. İlimizde son 3 yılda madde bağlantılı ölüm olayı meydana gelmemiştir. 2024 yılının ilk 2 aylık döneminde uyuşturucu suçlarından aranan 53 şahıs yakalanmış adli makamlara sevk edilmiştir" ifadelerini kullandı.

Narkotik Suçlar ile Mücadelede 'Narvas Projesi'nin öneminden bahseden Vali Buhara, "Vatandaşlarımızca 112 Acil Çağrı Merkezi ve Uyuma Uygulaması aracılığıyla yapılan narkotik ihbarlarının analiz edilmesine, analize dayalı yoğunluk haritalarının oluşturulmasına, suçluların tespiti ve yakalanmasına, yer ve zaman odaklı müdahale planları ve stratejileri hazırlanmasına olanak sağlayan bir yazılım programıdır.

NARVAS Projesi ile elde edilen veriler ışığında şok uygulamalar ve denetim faaliyetleri gerçekleştirilmektedir.

Türkiye Uyuşturucu raporuna göre; İlimiz ülke genelinde uyuşturucu riski en düşük iller arasında yer almaktadır. İlimizde son 3 yılda madde bağlantılı ölüm olayı meydana gelmemiştir. 2023 ve 2024 yıllarında 145 operasyon düzenlenmiş, bu operasyonlarda 175 şahıs gözaltına alınmış, 59 şahıs sevk edildikleri adli makamlarca tutuklanarak ceza infaz kurumuna teslim edilmiştir. 2024 yılının ilk 2 aylık döneminde uyuşturucu suçlarından aranan 53 şahıs yakalanmış adli makamlara sevk edilmiştir" diye konuştu. (HABER: FAHRETTİN TOKER)