Kırşehir'de otopark sorunu ve ana caddelerde trafik

Kırşehir'de otopark sorunu ve ana caddelerde trafik 

Uzun süredir Kırşehir'in yerel sorunları  ile ilgili yazılar kaleme almamıştım.

Otogar'dan başlayalım.

Her gün işim gereği  gereği, yeni otogarın önünden günde  iki sefer geçiyorum. Bir aralar iyice hızlanan çalışmalar bu günlerde -belki de mevsim itibarı ile- durma noktasında. Doldurulan ve yükseltilen yolun bir bölümü aylarca öylece duruyor  ya da çak az çalışma yapılıyor. Bir an önce çevre düzenlemesi ile birlikte yeni otogarın tamamlanmasını tüm Kırşehir'liler bekliyorlar.(Bu günlerde tek bir paletli kepçe çalışıyor)

Geçenlerde Kırşehir'e ,bizim davetlimiz olan,arkadaşlarımı z,  40' a yakın Hacettepe Üniversetisi Tıp Fakültesi 1978 yılı mezunu arkadaşlarım geldi. PETLAS'I ı tanıdılar . Bir gece Makissos Otel'de konakladılar. Cumartesi kısa bir Kırşehir turu attılar. Özellikle Cacabey  meydanı ve "Kent Park'tan" etkilenmişler  ve "biz Kırşehir'i böyle tahmin etmemiştik" diye görüşlerini  ve  memnuniyetlerini bildirdiler.

Dışardan gelenler değişimi daha net görüyorlar.

Sayın Yaşar Bahçeci'nin olumlu çalışmalarını takdir etmek gerek-bu cümle için gene bana sayıp dökecekler olacak ama, umurumda olmayacaktır- Kırşehir'e bir şeyler katanları takdir etmek gerekir,onlara şevk vermek gerekir,hizmetlerinde yardımcı olmak gerekir.

Tenis kortlarını hala görmedim. Oradaki  kafeyi çok övüyorlar, onu da göremedim. Bir şey söyleyemiyeceğim ama, kim ne derse desin, tenis kortlarınin varlığı bir şehrin düzeyini göstermesi açısından da önemlidir. Belki bir gün, bir arkadaşımla  uzun süredir bıraktığım tenisi,bu kortlarda  karşılıklı oynamak nasip olur.(1984 yıllarında Çetin  Altan, Anadolu'da en ücra yerlerde  kuaför açılması halinde ve oralarda tenis kortu hizmete açılması halinde Türkiye'nin kalkınmış olabileceğini savunurdu)

Şimdi bu tezi bu gün yeniden tartışmak gerekir diye düşünüyorum.

Bir sürü eleştiriye rağmen; Ankara-Kayseri yolunda yeni  üst geçit açıldı ve  hizmet veriyor. Çevre düzenlemesi ile birlikte bu bahar aylarında oraların daha da güzelleşeceğine inanıyorum.

Özbağ  girişinden Petlas yol kavşağına kadar sağlı sollu aydınlatmalar,yeşillendirmeler,yeni  büyük ağaçlar dikildi,oturma yerleri,yürüyüş pisti çalışmaları bitmek üzere. Buralar tamamlandığında  Kırşehir - Kayseri geçiş alanı  Kırşehir'e yakışır bir yol  olacak. Kırşehir değişik bir spor alanına ve dinlenme alanına kavuşacak. Kırşehir'e gelenler ve Kırşehir'den transit geçenler , Kırşehir için  yeni   bir algıya sahip olacaklar.

Burada belirtmek istediğim önemli bir konu var: "Aşıkpaşa Türbesi  neden bir garip?"

Türk dilinin öncülüğünü yapan bir büyüğün türbesi üstelik te tam tüm seyahat edenlerin önünden geçme gibi bir durumda neden öyle perişan bırakılır ki?

Kırşehir belediyesinin Aşıkpaşa  konusunda  bir acil eylem planı olması gerektir.

Aşıkpaşa Türbesi'ni ulusal bir mekana kavuştaracak,burayı ulusal bir tanıtıma açma planı olması gerekir.

İnanıyorum ki böyle bir plana tüm Türkiye'deki ve Kırşehir'deki herkes ,tüm Kırşehir'liler katkı  verecekler,gönüllü çalışacaklardır.

Gene yolumun üzerinde olduğu için çalışmalarını görüyorum.Aşıkpaşa parkı  çalışmaları hızla devam ediyor.

Kılıçözü ırmağı kenarları Özbağ'a kadar sağlı sollu açıldı. Altmış metre eninde ortasından dere geçen  çok güzel bir alan elde edildi. Zaman içinde oralara yapılacak park ve peysaj çalışmaları  sonunda  Kırşehir  "Konya Meram" gibi bir güzelliğe de kavuşacak.

Gelelim otopark sorununa.

Sayın Bahçeci'nin bana bildirdiğine göre pazar yeri altındaki kapalı otopark, Terme caddesinde sağlı sollu park eden araçların tümünü alacak kapasıtedeymiş. Ama ne yazık ki; oraya park edenler bir elin parmakları kadar.

Hangi uygar şehire giderseniz gidin, ana arterlere park yapma , hele hele, ikinci sıra park yapma uygulamasını bulamazsınız.

Marmaris'te, Bodrum'da,büyük şehirlerde,uygar yerleşim yerlerinde , ana arterlere  park yapanlar , bırakın ceza kesmeyi,  hemen bir çekiciyle çekilir ve  arabanızı kurtarmak için epey bir meşakkat çekersiniz.

Kırşehir'lilerin artık alışması lazım.

Arabalarını biraz ötelere park  edip, biraz yürümeleri gerekir.

Geçenlerde bir internet sitesinde yorumlar kısmında okudum:

Çocuğuna dondurma almak isteyen biri,dörtlü sinyalı yakmış,ikinci sıra park  etmiş ve  ceza yemiş. Trafik polisini eleştiriyor.  Ne olur bir arka sokağa park edip iki dakka yürüyüp dondurma alsanız.

Bu konuda emniyetin uygulamasını doğru buluyorum. Madem Kırşehir'de yaşıyoruz,  madem uygar bir şehir olma   hedefimiz var , o zaman park kurallarına da riayet etmek zorundayız. Zaten emniyet te, bu uygulamalarını tümünü  gerekçeleri ile açıklamış ve bence de haklı.

Bir de belediyenin sorumluluğu var.

Belediye de bir an önce Kırşehir otopark  sorununa kalıcı çözümler bulmak zorunda. Sayın Bahçeci'nin bu konuda bir şansı  2015 seçimleri ve iktidar partisinin belediye başkanı olmasıdır.

Bu fırsat hem Kırşehir için hem de sayın Bahçeci için değerlendirilmesi gereken  bir fırsattır ve kaçırılmayacak bir fırsattır.

Kırşehir'liler, her kim olursa olsun,hangi partiden olursa olsun, kendilerine hizmet edenleri  hiç bir zaman unutmazlar.

Kırşehir'lilerin bir başka özelliği  de kendilerine saygısızlık yapanları  ve kendilerini hiçe sayanları  gene hiç unutmazlar.

Burada örnek veremiyeceğim rahmetli olmuş  kişilerdir. Ve de ....

Bizler Kırşehir'de bir ömür geçirdik ve de atalarımızın mezarları Kırşehir'de,

Bizlere de sıra gelecek.

Güzel bir Kırşehir için elimizden gelen her türlü emeği bu memlekete vermek durumundayız.

Bu memlekette bizden  sonra da yaşayacak genç ve akıllı yeni nesil için,bir vazivedir bu yazdıklarım.

17.12.2014 kırşehir

 
YORUM EKLE