Konut ve işyeri fiyatlarının 2, hatta 3 kat artması kira fiyatlarını da arttırdı!

 

KIRŞEHİR’DE KONUT VE İŞYERİ

KİRALARININ YANINA VARILMIYOR!

 

Emlakçı Nuri Amcaoğlu: “Şu anda fiyatların aşağıya çekilmesi, ya da düşmesi zor gözüküyor”

PANDEMİ salgının ardından ülkemizde yaşanan ekonomik kriz, döviz kurundaki artış ve beraberinde iğneden ipliğe gelen büyük zamlar her sektörü olumsuz yönde etkilemeye başladı. Konut ve işyeri fiyatlarının 2, hatta 3 kat artmasının faturası kiracılara çıktı.

Şehrimiz emlakçılarından Amcaoğlu Emlak’ın sahibi Nuri Amcaoğlu, konut ve işyeri kiralarındaki artışın normal olduğunu açıkladı. Amcaoğlu, “Konut ve işyeri maliyetlerindeki ciddi orandaki yükselişle birlikte iğneden ipliğe her şeyin fiyatının 2-3 kat zamlanması kira artışlarını da beraberindeki getirdi. Şunu özellikle söylemek gerekirse bugün kira zamları son 20 yılın en büyük artışları oluyor. Çünkü doğalgaz ve elektrik fiyatları yüzde 300 oranında arttı. Halk büyük orandaki zamlarla büyük sıkıntı içinde düştü. Kırşehir’de sadece konut ve işyeri kirasıyla geçimini sağlayan vatandaşlar da bu zamları gerekçe göstererek kiralarını arttırmak istiyor. Şu anda fiyatların aşağıya çekilmesi, ya da düşmesi zor gözüküyor. Allah kiracılara yardım etsin” dedi.

Kırşehir’de konut fiyatları da büyük oranda arttı. Şehir merkezindeki konutların fiyatının 2-3 kat arttığı için ev sahiplerinin kiraları da 2-3 kat arttırmak istediklerini belirten vatandaşlar, en ucuz evin kirasının 2 bin liradan başladığını ve 4 bin liraya kadar yükseldiğini, kenar mahallelerde bile kiraların bin 500 liradan başladığını belirten vatandaşlar, kiraların bu kadar artış göstermesini de Irak ve Suriye’den gelen mültecilerden kaynaklandığını söylediler.

Kırşehir’de geçen yıl 400-500 bin liraya satılan 100 metrekarelik bir konutun 1 milyon ile 1 milyon 500 bin liraya kadar yükseldi. Tabi işyeri fiyatlarının yanına hiç varılmıyor. Bu da kiracılara zam olarak yansıdı. Kırşehir’in en işlek caddeleri olan Terme, Ankara, Lise ve Atatürk Caddelerinde kira fiyatları adeta uçtu. Hükümetin konut kiralarındaki artışa yüzde 25’lik sınırlama getirirken, işyeri sahiplerinin buna uymadığını, bir kısmının yüzde 100’lerden fazla bir artış talebiyle geldiklerini belirten işyeri kiracıları büyük sıkıntı içinde olduklarını ifade ediyorlar

Kırşehir’de trafiğe kayıtlı araç sayısı 74 bini geçti Kırşehir’de trafiğe kayıtlı araç sayısı 74 bini geçti

Halkın ekonomik sıkıntılar nedeniyle alım gücünün düşmesi nedeniyle doğru dürüst iş yapamadıkları için bu rakamlarla işyeri kiralamanın mümkün olmadığını belirten esnaflar,

Kırşehir’e gelen yabancı marka mağazaların kiraları yükselttiğine dikkat çekerek tepki gösterdiler. (HABER: BEYHAN BALLI)