Kırşehir’de pek çok aile kış hazırlıklarını yoğun şekilde sürdürüyor. Sebze ve meyve fiyatlarının çok yüksek olması nedeniyle alım gücü düşen vatandaşlar, fasulye, patlıcan ve biber gibi sebzelerin yaz mevsiminde üretiminin artmasının ardından hem kurutuyorlar, hem de konservesini yapıyorlar. 

ÖTV matrahında düzenleme ÖTV matrahında düzenleme

Bu yıl akaryakıt başta olmak üzere girdi maliyetlerinin artması tüm sebze ve meyve fiyatlarını da katladı. Geçmiş senelere baktığımızda vatandaşlar sonbahar aylarında kışlık hazırlıklara başlarken fiyatları görünce adeta şoke oluyorlar.

Bunun en baş sebebi kışın meyve sebzenin yazdan daha pahalı olması. Ancak şimdilerde yazın satılan sebze fiyatıyla kışın satılan sebze fiyatı arasında pekte bir fark kalmadı. Hal böyle olunca vatandaşlarda kışlık hazırlıklarını yarı yarıya düşürdü.

                Şehrimiz Pazar yerinde bu haftaki fiyatları gazetemiz “Kırşehir Çiğdem” okuyucuları için araştırdık. Bu hafta kışlık kurutmalık ya turşuluk sebzelerin fiyatları el yakıyor. Buna göre, biberin kilosu 30-40 lira arasında değişirken, patlıcan 15-20, salçalık domates 7,5-10, turşuluk kelek 30-40, kornişon salatalık 25-40, havuç 15-20, acur 25 ve kıl biber 25-30 liradan tezgahlarda yerini aldı.

                Pazar yerine alışveriş için gelen bir vatandaş gazetemiz muhabirine; "Kış alışverişi için geldik turşuluk alacağız, patlıcan ve biberler kurutacağız. Ama hiç te planladığımız gibi olmadı. Fiyatlar çok pahalı. Bu fiyatlarla nasıl kurutmalık alıp, kurşu kuracağız. Bu fiyatlarla kurutmalıktan vazgeçip, sadece tadımlık turşu kurabiliriz. Daha fazlasına gücümüz yetmiyor."  ifadelerini kullandı.

Kırşehir’de pek çok aile kış hazırlıklarını da yoğun şekilde sürdürüyor. Özellikle yıllık izinlerini geçirmek üzere yurt dışından ya da başka illerden gelen Kırşehirliler biber, patlıcan, fasulye ve domates kurutan vatandaşlar önümüzdeki haftadan itibaren kışlık turşularını kuracaklarını belirtirken, fırsatçıların turşuda kullanacak sebzelerin fiyatlarını şimdiden ikiye katlamalarına da tepki gösterdiler. (HABER AYHAN CEYLAN)