Kırşehir'de Sosyal Bilgiler Öğretmeni Şenol Dönmez ile birlikte bir grup maceraperest, kilometrelerce uzunluğundaki yer altı şehrine girdi. Özbağ'a bağlı Kızılcaköy'den giren maceraperestler kuş uçuşu olarak yaklaşık 2 kilometre uzaklıkta ve yüksek bir noktada bulunan Keçi Kalesi'nden çıktı. O anları sosyal medya hesabından paylaşan Sosyal Bilgiler Öğretmeni Şenol Dönmez ve beraberindekilerin heyecanı oldukça görülmeye değerdi.

Maceraperest grubun başında bulunan Şenol Dönmez kendisiyle birlikte gelen arkadaşlaryla yer altı şehrine giriyor. Dönmez, yolculuk sırasında çok sayıda tuzak olduğunu da dile getiriyor. Bunlardan birisi de geçiş noktalarının hemen yanında bulunan ve 20-30 metre derinliğinde olduğu belirtilen su kuyuları.

Su kuyularına düşmemeniz ya da şaşırtmacalı güzergahlara girmemeniz için de yanınızda Mevlüt Taş gibi rehberler olması gerekiyor. Her bir kata çıktığınızda sizi geniş bir alan karşılıyor ve bu alandan sonra yine güzergaha devam ederek her katı çıkarak Keçi Kalesine ulaşıyorsunuz.

Keçi Kalesi'nin 2 bin yıllık olduğu ve Roma döneminde inşa edildiği söyleniyor.Kale şimdilerde Ankara-Kayseri karayolu olarak bilinen İpek Yolu güzergahını kontrol etmek için Cemele Kalesi ile birlikte inşa edilmiş. Kaledekiler kaçış ya da iniş güzergahı olarak ise yer altı şehri inşa etmişler.

Türkiye'de inek sütü üretimi mayısta rekor düzeye ulaştı Türkiye'de inek sütü üretimi mayısta rekor düzeye ulaştı

Yaklaşık 2 kilometrelik yolculuğu kayda alan Sosyal Bilgiler Öğretmeni Şenol Dönmez'in sosyal medyada paylaştığı görüntüler kısa sürede yüzlerce beğeni ve yorum aldı.

Muhabir: Fahrettin Toker