Bugün sabah saatlerinde Kırşehir il genelinde başlayan ve yer yer devam eden kar yağışı sevindirdi.

Kırşehir’de Salı günü fırtınanın ardından görülen yağmur yerini sabah saatlerinde kara bıraktı. Karla karışık yağan lapa lapa kar şehir merkezinde tutmazken, yükseklerde ve ilçelerde 2-3 santime ulaştı.

Kar yağışının gün boyunca etkili olması en çok ekili alan çiftçileri sevindirdi. Kırşehir’in bu kış ılık ve kurak geçmesi yeraltı su kaynaklarını olumsuz etkilediği gözleniyor. Bütün ekonomik sıkıntılara rağmen tarlalarını eken çiftçiler, ürün verimliliği için yağışların zamanında ve bol olması gerektiğini belirterek, “Malum bu kış sezonu Kırşehir’de oldukça kurak geçti. Şubat ve Mart ayında beklediğimiz yağışlar düşmedi. Bu ay içinde görülen birkaç günlük yağmurlar ekili alanlara ilaç gibi geldi ve kuraklık tehlikesi kısmen azaldı. Umarız bu yağışlar Nisan ve Mayıs aylarında da devam eder de hem ülkemiz ve şehrimiz kuraklık tehlikesi yaşamaz, hem de yeraltı su kaynakları artar” diye konuştular.

DON TEHLİKESİ

Hava sıcaklıklarının 8-15 derece azalarak mevsim normallerinin altına inmesi beklenen Kırşehir’de, soğuk havayla birlikte yağışların bugün ve yarın yer yer kuvvetli olmak üzere zirai don bekleniyor.

Kırşehir il genelinde dün görülen yağmur ve kar yağışının ardından hava sıcaklığının eksi seviyelerine ineceği ve bunun da meyve ağaçlarını tehdit edeceği bildiriliyor. (HABER: İLKNUR ÖNCÜ)