Kırşehir’de konut fiyatları arttı, satışlar düştü!.. Kırşehir’de konut fiyatları arttı, satışlar düştü!..

Kırşehir’de ikinci el ev eşyaları satan spotçularınişlerison zamanlarda durularak zor günler geçirmeye başladı.  Spotçular, vatandaşa ürün alırken nelere dikkat etmeleri konusunda önerilerde bulundu.

İkinci el eşya alacaklara önerilerde bulunan Kırşehir’inspotçu esnaflarından Mustafa Demir, ikinci el piyasasının zor günler geçirdiğini belirterek, ikinci el eşya alıcılarının nelere dikkat etmeleri gerektiğini anlattı. Vatandaşların fiyatları ne olursa olsun ikinci el yerine sıfır ürün tercih ettiğini belirten Demir, daha çok öğrenci ve ilimize süreli gelen memurların ikinci el eşya tercih ettiğini söyledi.

İkinci el piyasasının oldukça durgun olduğunu söyleyen Demir, “Sıfır ürünlerin fiyatları son 2 senede oldukça arttı fakat vatandaşlarımız sıfır ürün almakta ısrarcı. Ayrıca yabancı uyrukluların da spot işine girmeye başlaması dengeyi bozabiliyor bazen. Bizler daha çok ev eşyaları satıyoruz, insanlar burada çok temiz az kullanılmış ürünler bulabiliyor. Böylece sıfır ürüne daha fazla para vermekten kaçınıp, tasarruf edebiliyorlar. Bizden genellikle öğrenciler, ilimize belirli bir süreliğine gelen memurlar alışveriş yapıyorlar. Bundan birkaç sene öncesine kadar Suriyelilerde oldukça alışveriş yapıyorlardı. Şimdilerde ise onlarda spotçu dükkânı açmaya başlamışlar”dedi.

VATANDAŞ İKİCİ EL ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİ

Vatandaşın dikkat etmesi gereken hususlara değinen Demir, “Vatandaş ikinci el alırken birçok konuda dikkat etmeleri gerekiyor. Öncelikle ürünün dışında bir hasar var mı diye kontrol etmeleri gerekiyor. Dışında bir hasar varsa o üründen kaçınmaları gerekiyor. Ayrıca elektronik ürünlerde satıcıdan 2 haftalık bir garanti almaları iyi olabilir çünkü bazı ürünleri eve götürdüğünüzde hemen arızalanabiliyor. Vatandaş bir ürünü alırken satıcıdan garanti almaları çok önemli, satıcının kefil olduğu ürünler daha sağlam olur. Bunlara dikkat ederlerse bir sıkıntı yaşamayacaklarını düşünüyorum” ifadelerini kullandı. (HABER: FAHRETTİN TOKER)