Yılbaşı sofralarının vazgeçilmeziydi, ama artık unutulacak gibi!

Kırşehir’de hindi fiyatları el yakıyor

 

Yeni yıla sayılı günler kala yılbaşı sofralarının vazgeçilmezi haline gelen hindiler Kırşehir’de satışa sunuldu, ancak fiyatların yüksekliği vatandaşların alımını engelliyor.

“Bugüne kadar 2 bin kişinin emeklilik talebini aldık” “Bugüne kadar 2 bin kişinin emeklilik talebini aldık”

Kırşehir’de hindi fiyatları 600 ile 850 lira arasında değişiyor. Kırşehir Sebze Pazarı civarında getirilen hindiler müşterini beklerken, vatandaşlar fiyatların yüksek olmasından dolayı tavuk almaya yöneldiklerini söylediler.

Kırmızı et ve tavuk fiyatlarına geçen yıla göre yüzde 100’den fazla bir zam gelirken, Kırşehir’de 8-10 kiloluk hindilerin fiyatlarının 800 ile 1000 lira arasında olduğunu belirten hindi satıcıları, et ve tavuk fiyatlarına oranla hindi fiyatlarının normal olduğunu söylediler.  

Aylardır doğada beslediği hindileri Kırşehir’e getirerek satmaya çalıştığını belirten Halil Ayvaz, “Çukurçayır Mahallemizde yılbaşına özel hindi besliyoruz. Her şey günden güne pahalanırken, biz vatandaşın alım gücünün azaldığını bildiğimiz için en uygun fiyatı vermeye çalışıyoruz. Artan yem ve diğer girdiler elbette bizleri de zorluyor. Ama bizim satışa sunduğumuz hindiler aylardır doğada besleniyor. Sadece akşamları yem veriyoruz. Bu da maliyetleri arttırıyor. Marketlerde temizlenmiş olarak satılan hindilerin tadıyla bizim hindilerin tadı çok farklı. Dişi hindiyi 600, erkek hindiyi 850 liraya, ördeği 200, kazı da 350 liradan satıyoruz. Ancak vatandaşın alım gücü azaldığı için satışlarımız geçen yıla göre düşük” dedi.

Hindi satışlarının geçen yıla oranla biraz daha düşük olduğunu belirten bir başka hindi satıcısı Arif Yıldız, “Vatandaşlarımızın hindi alacak durumu günden güne azaldı. Çünkü her şey pahalı, alım gücü düştü. Buna rağmen yılbaşına hindi yiyerek girmek isteyenler imkânlarını zorluyor. 8-10 kiloluk hindi yerine 4-5 kiloluk olan ve 300-400 lira olan küçük hindileri tercih ediyorlar” diye konuştu.

Kırşehirliler ise yılbaşından yılbaşına hindiyi hatırladıklarına belirterek, "Aslında hindi eti çok sağlıklı bir besin. Ama bütçemize ağır geliyor. Biz yılbaşı niyetine hindi almıyoruz. Yılbaşı nedeniyle daha çok hindi Kırşehir’e getirilip satıldığı için alıyoruz. Ama fiyatlar çok yüksek. Bu nedenle almakta zorlanıyoruz” diye konuştular. (HABER: İLKNUR ÖNCÜ)