Türkiye'nin orta kesimlerinde yağışlı hava etkisini sürdürürken, Kırşehir'in ilçe ve köylerinde de etkili olan yağışlı hava yerini hafta sonuna bıraktı.

Geçtiğimiz günlerde Kırşehir'de görülen sağanak yağmur, ilçelerde yerini dolu yağışına bırakarak tarım arazilerinde zararlar meydana gelmişti. Meteoroloji, ülkenin doğusu için gök gürültülü sağanak uyarısı yaptı. 34 il için sarı uyarı verilirken vatandaşlardan sel ve su baskınlarına karşı tedbirli olunması istendi.

Kırşehir ile birlikte bir çok ilde haftasonu yine gökgürültülü sağanak şekilde geçmesi beklenirken sel baskınlarına karşı da sık sık uyarılar yapılmaya devam ediliyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü Hava Tahmin Uzmanı Cengiz Çelik ise "Önümüzdeki hafta başına kadar, Perşembe gününden Pazar günü dahil olmak üzere 4 gün boyunca, ülkemizin en güneybatı kesimleri dışında tüm yurtta aralıklarla yağışlar göreceğiz" dedi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Doğu Akdeniz, Orta ve Doğu Karadeniz ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu için gök gürültülü sağanak uyarısı yaptı. Birçok kent 2 Mayıs Perşembe günü için sarı kodla uyarılırken yağışların Perşembe gününden itibaren 4 gün boyunca devam edeceği bildirildi.

Kırşehir'e ve Mucur'a hakim ataması yapıldı Kırşehir'e ve Mucur'a hakim ataması yapıldı

Kırşehir'de haftasonu Cumartesi günü en düşük 8 derece, en yüksek 18 derece olacakken Pazar günü ise en düşük sıcaklık 4 derece, en yüksek sıcaklık ise 12 derece olması bekleniyor. Aynı zamanda iki günde de yoğun sağanak yağışı uyarısında bulunuluyor.

Meteoroloji tarafından yapılan uyarılarda ise "Ani sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı, kuvvetli rüzgar ve ulaşımda aksama gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor" ifadelerine yer veriliyor.

Çelik, hafta başına kadar yağışların süreceği uyarısı yaparak, "Önümüzdeki hafta başına kadar, perşembe gününden pazar günü dahil olmak üzere 4 gün boyunca, ülkemizin en güneybatı kesimleri dışında tüm yurtta aralıklarla yağışlar göreceğiz. Perşembe günü bu yağışlar özellikle doğu kesimlerde etkili olacak. Doğu Akdeniz'in iç kesimlerinde, Orta ve Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu bölgesinde bir de Güneydoğu Anadolu bölgesinin doğusunda perşembe günü yağışların etkili olmasını bekliyoruz. Onun için doğu bölgelerimizde yağış görüldükten sonra cuma ve cumartesi günü yine Doğu bölgelerimizde Trakya'da yine kuvvetli yağışlar göreceğiz. Bununla ilgili de yine Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün adresinden uyarılarımızı takip etmekte fayda var. Pazartesi günden itibaren ise birkaç gün boyunca batı bölgelerde yağış yok, sadece doğu bölgelerde sağanak yağışlar devam edecek diyebiliriz." ifadelerini kullandı.

(HABER: FAHRETTİN TOKER)