Ülke genelindeki camilerde sela okundu Ülke genelindeki camilerde sela okundu

Güçlü zehre sahip ve etobur olarak bilinen büyük boyuttaki sarıkız örümceği Kırşehir'de bir iş yerinde görüntülendi. Özellikle son zamanlarda havaların ısınmasıyla birlikte sanayi bölgesinde sıkça görülen Sarıkız Örümceği, merkez ile birlikte köy ve tarlalarda da sıkça görülmesinin ardından vatandaşlar tedirginliklerini sosyal medyalarında yetkililerin duyup harekete geçmesi için sıkça paylaşımlarda bulunuyor.

Kırşehir merkeze bağlı Güldiken Mahallesi'nde bir iş yerine giren büyük boyuttaki sarıkız örümceği panik yarattı. Zehirli ve etobur olarak bilinen sarıkız örümceği akrep, kertenkele ve hatta fare gibi memelilerle bile beslenebiliyor. Güçlü çeneleri sayesinde et parçalarını kolayca koparıp yiyebilen 'Sarıkız' cinsi örümcekler, endişeye normal şartlarda daha çok arazide görülüyor ancak ev ve iş yerlerinde de görülebiliyor.

İnsan eli kadar boyu olduğu belirtilen sarıkız örümceğinin 1 metre yükseğe zıplayabildiği belirtiliyor.Yaz aylarında ortaya çıkan örümceklerin kapalı alanlarda görülmesi endişeye yol açmakla birlikte vatandaşlar yetkililerin bu konuda çalışma yapmasını bekliyor.

SARIKIZ ÖRÜMCEĞİ

'Sarıkız' cinsi örümcekler; özellikle Türkiye'nin Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde görülüyor. Beslenme şekilleri nedeniyle diğer iri örümceklerden farklı olduğu ifade ediliyor. Görsel olarak akrep türünün sarısı gibi görünüme sahip sarıkız örümcekleri, akrep dahil birçok hayvanı yiyerek beslenebiliyor. Gözleri ışıktan rahatsız olduğu için bu örümceğin sadece geceleri hareket ettiği biliniyor. Saatte 1,5 kilometre yol aldığı belirtilen Sarıkız örümceği, güçlü çeneleri nedeniyle ısırdıkları insanlara zarar verebiliyor. Fakat bu örümceklerin zehirli olmadığı da biliniyor.

Muhabir: Fahrettin Toker