Kırşehir İl Hakem Kurulu Üyesi Deniz Çalışkan: “Gençler için büyük bir fırsat”

 Kırşehir’de futbol hakem kursu açılıyor

Mucurgücüspor, Develigücü’nü eli boş göndermek istiyor Mucurgücüspor, Develigücü’nü eli boş göndermek istiyor

Kırşehir’de futbol hakem ihtiyacını karşılamak ve yeni hakemlerin yetişmesini sağlamak amacıyla hakem kursu açıldı.

25-27 Kasım tarihleri arasında Kırşehir Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tesislerinde gerçekleştirilecek Futbol Hakem Kursu’na kriterleri uyan herkesi davet eden Kırşehir İl Hakem Kurulu Üyesi Deniz Çalışkan, kursla ilgili gazetemize yaptığı açıklamada şu bilgileri verdi:

“Futbol Aday Hakem Kursu açılıyor ilimizde. Gençler için büyük bir fırsat. Özellikle ülkemizde büyük bir izleyici kitlesi bulunan futbol, artık günümüzde bir yaşam biçimi.Günümüzü renklendiren, haftamıza heyecan katan bir sporve sen böyle popüler bir sporu yöneten kişi olacaksın. İşte sana fırsat. Peki Futbol Hakemi olmanın ya da kursu katılmanın şartları neler? Öncelikle futbolu seveceksiniz. Ama çok seveceksiniz. Sonra sağlığınız el verecek bu işi yapmaya. Atletik bir yapıya sahip olmanız, belli bir standardı tutturmanız gerekiyor. Erkekseniz 1.70’ten uzun olmalısınız. Kadınsanız 1.60’ten uzun olacaksınız ve koşu probleminiz olmayacak. En önemlisi gözle ilgili bir sıkıntınız olmaması lazım. Bunun için tam teşekkülü bir hastaneye gidip, başta gözünüz olmak üzere birçok kontrolden geçmeniz gerekecek.  Hakemlik yapabilir onaylı Sağlık raporunuzla hastaneden çıktığınızda bir aşamayı daha tamamlamış olacaksınız. 

“Lise mezunu ve 18 ile 26 yaş aralığında olmalısınız. 2 yıl profesyonel veya 10 yıl amatör futbol oynayanlar için yaş sınırlaması yok. 3 gün sürecek bu kurs, teorik ve pratik dersler halinde veriliyor. Teorik derslerde futbolun tüm oyun kuralları, kitap ve veriler halinde size veriliyor. Bunun dışında futbolcularla aranızdaki iletişimi kurabilmek için psikoloji dersleri de verilmekte. Pratik derslerde ise bol bol koşuyorsunuz. Bayrak ve düdük çalışmaları yapıyorsunuz. Tüm derslerin sonunda önce mülakata sokuluyorsunuz. Mülakatın tüm sorularından 100 üzerinden 60 almanız yeterli. Ve son olarak yazılı sınav. Mülakatta olduğu gibi 60 ve üzeri not alırsanız, hakem kursunu tamamlamış oluyorsunuz.  Böylece Futbol Hakemliğinizin başlama düdüğünü çalmış oluyoruz.  Hayırlı ve uğurlu olsun. Allah hakem şansı versin…” (HABER: İLKHNUR ÖNCÜ)