Türkiye Yelken Federasyonu organizasyonluğunda Kırşehir’de düzenlenen 4-5-6 Ağustos tarihlerinde gerçekleştirilecek olan Optimist Yelken Yarışının startı verildi.
Ağustos Cuma günü gerçekleşen organizasyona Türkiye Yelken Federasyonu Başkanı Özlem Akdurak, Kırşehir Valisi H. Mete Buhara, Gençlik Spor İl Müdürü Numan Nafiz Şahin, sporcular ve vatandaşlar katıldı.


7 İLDEN 50 SPORCU YARIŞMAYA KATILDI
3 gün sürecek olan ve yaklaşık 7 ilden 50 sporcunun katıldığı Optimist Yelken Yarışlarının startı Hirfanlı Baraj Gölü’nde verildi. Türkiye Yelken Federasyonu Başkanı Özlem Akdurak, “Türkiye Yelken Federasyonu’nun organizasyonunda çok güzel bir faaliyete katıldık. Titizlikle hazırlanılmış bir faaliyetten dolayı emeği geçenlere teşekkür ederim. 7 ilden yaklaşık 50 sporcumuzla buradayız. Her geçen yıl sayının artarak katılımın artacağını öngörüyoruz. Bizim için en önemli konu teknik rüzgârın sporumuza en uygun rüzgarla karşılaşmamız. Burası bu açıdan gerçekten bir cennet konumunda. Plajın ve suyun ve rüzgârın bizim sporumuz için elverişli olması ileride daha büyük bir organizasyon gerçekleştirmemize vesile olacak. Yelken Federasyonu bünyesinde bir Anadolu ligi tasarlıyoruz. Anadolu liginin ilk ayağı olarak burada seneye yarışımızı tekrarlayacağız. Valimiz ve gençlik müdürümüz her yıl geleneksel hale getirilmesini talep ediyorlar. Bizde federasyon olarak buna sevinçliyiz ve son derece desteklerimizi vereceğiz” dedi.

KIRŞEHİRSPOR NEREYE?: 0-3 KIRŞEHİRSPOR NEREYE?: 0-3


VALİ BUHARA: “SAVCILI BÖLGESİ’NDE ÇALIŞMALARIMIZ DEVAM EDİYOR”
Kırşehir Valisi H. Mete Buhara, “Güzel Kırşehirimizde öncelikle böyle bir ortamda sizlerle beraber olmanın heyecanını ve gururunu yaşıyoruz. 1.Optimist Yelken Yarışları’nın inşallah bu sene icra ediyoruz. Her sene tekrarlamak istiyoruz. Daha güzelini, daha iyisini hep birlikte yapmak istiyoruz. Savcılı bölgesiyle ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Son aşamaya geldik diyebiliriz. İnşallah Eylül ve sonu itibariyle burada çok daha derli toplu bir görüntü ortaya çıkacaktır. Bütün sporcularımıza şimdiden başarılar diliyorum” ifadelerini kullandı.


GENÇLİK SPOR MÜDÜRÜ ŞAHİN: “HER YIL DÜZENLİ OLARAK YAPMAK İSTİYORUZ”
Kırşehir İl Gençlik ve Spor İl Müdürü Numan Nafiz Şahin, “Biz bugün hem çok mutluyuz hem de çok heyecanlıyız. Böyle bir organizasyona ev sahipliği yapmak bu ve bundan sonra da yelken sporunu, sporlarını ilimize, Kamanımıza, şehrimize tanıtmak ve devamlılığını sağlamak adına çok önemli bir organizasyon olduğunu düşünüyoruz. Emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum. Bundan sonra her yıl düzenli olarak bu organizasyona ev sahipliği yapmak istediğimizi federasyon başkanımıza iletmek istiyorum” diye konuştu.

 
YARIŞMACILAR HİRFANLI BARAJI’NA HAYRAN KALDI
Kırşehir’de düzenlenen yelken yarışmalarına katılan yarışmacılar Hirfanlı Barajı’na hayran kaldıklarını, bölgenin yarışlara çok uygun olduğunu söyledi.
Yelken yarışmacılarından Ece Şükran Büyük (10), “Bizler bu spora Beşikdüzü yelkenle başladık. Trabzon’dan Kırşehir’e geldik yarışmaya. Eniştem çalıştığım kulübün sahibi olduğu için orada 3 yıldır birlikte çalışıyoruz. Kırşehir gerçekten çok güzel. Aslen Ispartalıyım ve burası da Isparta’ya benziyor. Biraz sıcak ama çok güzel. Bundan sonraki hedefim yelken yarışmalarında her yıl birincilik” diye konuştu.
Yelken yarışmacılarından Orhan Bora Kale (11) ise “Ben Antalya’dan geldim yarışmaya. 3 gün sürecek olan çok güzel bir yarışma olacağına inanıyorum. Çok güzel bir organizasyon yapılmış. Ülkemiz bu spora çok değer veriyor. İnşallah gelecekte de bu spora daha çok yer verilir ve dünya şampiyonası çıkartabiliriz ülkemizde. 6 yıldır bu sporu yapıyorum. Hedefim genel klasmanda ilk 5’e girip elim boş dönmemek” ifadelerini kullandı. (HABER: FAHRETTİN TOKER)