Pilot Üniversite projesi kapsamında ''jeotermal tedavi'' kapsamında Kırşehir'e kazandırılan Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi'nin termal havuzları uzun zamandır hastalarına hizmet verememesi halkın tepkilerine neden oluyor.

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi'nin ''Üniversitelerin Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması" çalışmaları kapsamında tarım ve jeotermal alanlarında 7 farklı proje hazırlanmıştı. Bu projelerden üçü ise jeotermal tedaviyle ilgiliydi. Bu çalışma kapsamında Kırşehir'e 150 yataklı Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi 1 Şubat 2021 tarihinde Kırşehirlilerin hizmetine açılmıştı.

3 büyük, 1 çocuk termal havuzu bulunan Fizik Tedavi Hastanesi, uzun zamandır "havuzlarda kaçak" tespiti üzerine kullanıma kapatıldı. İşletmesi Sağlık Bakanlığına, Mülkiyeti Ahi Evran Üniversitesi'nde olan Jeotermal ana tamir ve tadilatı henüz giderilmezken, tedaviye gelen hastalar ya başka illere gitmekte ya da termal otellere yönlendirilmekte.

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü vatandaşları dolandırıcılara karşı uyardı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü vatandaşları dolandırıcılara karşı uyardı

Bacasız fabrika olarak değerlendirilen termaldeki yaşanan sıkıntıları, Kırşehir'de termal turizmi önemseyen, Vali H. Mete Buhara'nın bu sorunlara bir an önce çözüm arayışı içerisine girmesi bekleniyor.

Kırşehir Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi'nin termal havuzlarının kapalı olmasından mağdur bir vatandaş, yazdığı dilekçe ile tüm resmi kurumlara şikayetini dile getirdiğini bildirdi.

Vatandaş yazılı şikayet dilekçesinde; "İlimiz Ahi Evran Araştırma Hastanesi Rehabilitasyon Fizik Tedavi Hastanesi'nde hastaların tedavi amaçlı kullanılması amacıyla yapılan sıcak su havuzları kapalı olup, hastalar kullanamamaktadır. Gerekçe olarak su kaçırıyor tamir edilecek denmektedir. Günümüz teknolojisinde bu tür bahaneler inandırıcı değildir. Şu anda havuzların girişleri kilitli olup gerekli duyurunun yapılması hususunda gereğini bilgilerinize arz ederim" ifadelerine yer verdi.

Yapılan birçok şikayetler üzerine gödrüşlerine başvurduğumuz AK Parti Kırşehir Milletvekili Necmettin Erkan, gazetemize bir açıklama yaparak, yaşanan sorunların takipçisi olduğunu, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi'nin termal havuzları bölümünde kaçakların tespit edildiğini, gerekli konuların Sağlık Bakanlığı'na iletildiğini, sağlıkta bütçenin oluşturulduğunu ve 15 gün içerisinde Kırşehir'e ödeneklerin yapılacağını, termal havuzların da personeller tarafından arızalarının tespit edilip giderileceğini bildirdi.

(HABER: FAHRETTİN TOKER)

Editör: Fahrettin Toker