16 Haziran’da başlayacak Kurban Bayramı hazırlıkları çerçevesinde Kırşehir’de bıçak bileyen esnaf çalışmalarına başladı.

“Şehidi Şehidimiz, Bayrağı  Bayrağımız” programı yarın “Şehidi Şehidimiz, Bayrağı Bayrağımız” programı yarın

Kurban fiyatlarının geçen yıla göre yüksek olması nedeniyle kurban kesen vatandaşların sayısında ciddi azalma olması beklenirken, Kırşehir’de vatandaşlar bileyicilerin yolunu tutmaya başladı.

Yılda bir kez de olsa bıçaklarını bileterek kurbanlarını ve etleri rahat kesip parçalamak isteyen vatandaşlar, Uzun Çarşı başta olmak üzere şehrin muhtelif cadde ve sokaklarında bulunan bıçakçılara yolunu tutuyor.

Şehrimizde yaklaşık 30 yıldır Yenice Mahallesi 177. Sokak’ta bıçak bilemeciliği yapan İsmail Topçu, Kurban bayramı dolayısıyla büyük yoğunluk yaşadığını, ancak artık bıçak bileme için gelen müşterilerini üzülerek geri çevirmek durumunda kaldığını açıkladı.

İsmail Topçu, geçen yıl 15 liradan bilenen bıçağı 30 liraya, 25-30 lira arasında değişen, nacak, döner bıçağı, balta ve satırın bileme ücretinin de bu yıl 50-60 lira arasında olduğunu söyledi.

         Maliyetlerin artması nedeniyle bıçak, nacak ve balta bileme fiyatlarının da arttığını belirten Topçuoğlu, “Ben 30 yıldır Kırşehir halkına yılın 10 günü değil, 365 günü hizmet veriyorum. Tabi işimi de layıkıyla yapmaya çalışıyorum. Benim müşterilerim bellidir. Yeteri kadar bıçak, nacak ve balta bileme işini aldık. Artık alamıyorum Şimdiden bütün Kırşehir halkının Kurban Bayramı’nı kutluyorum” ifadelerini kullandı.

Muhabir: FAHRETTİN TOKER