10 Nisan Çarşamba günü başlayacak Ramazan Bayramı öncesi Kırşehir’de vatandaşlar bayram hazırlıklarına yoğunlaştı.

Hanımlar bayram öncesi temizlik, tatlı ve börek yapmaya başladılar. Bu arada Kırşehir’deki tatlıcılarda bayram tatlıları tezgâhlarda yerini alırken, bayram telaşına erken giren baklavacılar, oluşan yoğunluktan memnun görünüyor.

Vatandaşlar, misafirlerini ağırlamak için tatlı siparişleri vermeye başlarken, şeker ve çikolatacılar da 10 gün önceden tezgâhlarını açtılar.

Şehrimizdeki tatlıcılar, şeker, un ve yağ fiyatların büyük orandaki artışıyla birlikte satışların Ramazan ayı öncesi düştüğünü, ancak Ramazan’la birlikte kısmen arttığını, bayramla birlikte biraz daha artacağını, ancak bayram sonunda ciddi bir düşüşün yaşanacağını tahmin ettiklerini ifade ettiler.

Şehrimizdeki tatlıcılar bayramlık tatlı hazırlığına bir hafta öncesinde başladıklarını, bayramların vazgeçilmezi olan baklava, burma, şöbiyet, bülbülyuvası, kadayıf ve benzeri birçok tatlı tezgâhlarını imal etmeye başladıklarını söylediler.

Kırşehir’de cevizli baklavanın kilosunun 200 liradan başladığını ve 400 liraya kadar çıktığını belirten tatlıcılar, “Tatlı imalatının ana maddeleri olan şeker, yağı ve un fiyatları ikiye, hatta üçe katlandı. Buna bir de asgari ücretteki artış, elektrik, doğalgaz ve akaryakıt fiyatlarını eklerseniz maliyetlerin neden bu kadar arttığını herkes görecektir. Zaten bu zamlar nedeniyle aylardır satışlarımızda ciddi düşüşler oldu. Ramazan ayında biraz işlerimiz oldu. Bu de beklediğimiz oranda olmadı. Çünkü insanların alım gücü gerçekten çok düştü. Ramazanda vatandaşlar daha çok fiyatı uygun olan tulum ve diğer tatlılara yöneldi” diye konuştular.

Bu arada market ve kuruyemişçilerde şeker ve çikolata satışları da başlarken, fiyatların geçen yıla oranla yüzde 100’den fazla arttığı gözleniyor. Vatandaşlar bütçelerine uygun fiyatlarla şeker ve çikolata almayı tercih ediyor.  (HABER: AYHAN CEYLAN)

Ermeni soykırım yalanına bir darbe daha Ermeni soykırım yalanına bir darbe daha