Kırşehir’de hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi sonrasında badem ağaçları 2 ay erken çiçek açtı. Ağaçları gören vatandaşlar ise şaşkınlıklarını gizleyemedi.

Cumhur İttifakı’ndan KESOB’a ziyaret Cumhur İttifakı’ndan KESOB’a ziyaret

Ocak ayı olmasına rağmen sıcak giden havaya aldanan meyve ağaçları çiçek açtı. Kırşehir Kervansaray Mahallesi’nde 900 rakımlı yüksek yerde hava sıcaklıklarına aldanarak çiçek açan badem ve erik ağaçları ise görenleri şaşırttı.

Normal şartlarda Mart ayından itibaren çiçek açması beklenen badem ve erik ağaçları, 3 ay erken çiçek açtı. Ağaçların erken çiçek açmasına şaşıran vatandaşlar ise erken çiçek açmanın ağaçlarda meyve oluşumunu olumsuz etkileyeceğini söylediler.

“BİR GÜNDE 4 MEVSİM YAŞIYORUZ”

Çiçek açan ağaçlarını gördüğünde şaşırdığını ifade eden Ahmet Çalışkan adlı mahalle sakini, “Bu mevsimde beklemiyorduk,mart yada nisan ayında açması gerekirken bu mevsimde açtı. İklimlerimiz değişiyor, küresel ısınmadan dolayı günü gününe uymuyor, bir günde adeta 4 mevsim yaşıyoruz” dedi.

“HAVALARIN SICAK OLMASINDAN DOLAYI AĞAÇLAR ALDANIYOR”

Sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi sebebiyle ağaçların çiçek açtığını söyleyen Ali Güven adlı vatandaş ise, “Ağaçların erken çiçek açmasının sebebi mevsimlerin normal gitmemesidir. Normalde mart ayının sonunda nisan ayına doğru açması gerekirken, havaların sıcak olmasından dolayı ağaçlar aldanıyor. Normalde bu ağaçların bu mevsimde açmaması gerekiyor bu mevsimde açtığı zaman çiçekleri soğuk alma durumu meydana geliyor ve meyvelerin az olmasına sebep oluyor. Kiraz ve zerdali gibi meyve ağaçları var onlarınhenüz çiçekleri açmadı şükür.” diye konuştu. (HABER: CEMRE BAYRAM)