Ülkemizin kuzeybatı kesimlerden başlayarak Balkanlar üzerinden gelen soğuk ve yağışlı havanın etkisine girdi.

Hava sıcaklıklarının 8-15 derece azalarak mevsim normallerinin altına inmesi bekleniyor. Soğuk havayla birlikte yağışların; kuzey, iç ve doğu kesimlerde yer yer kuvvetli karla karışık yağmur ve kar şekline dönüşeceği tahmin ediliyor.

Yağışların Kırşehir’de yer yer kuvvetli sağanak, akşam saatlerinden sonra yer yer kuvvetli kar yağışı beklendiğinden yaşanabilecek ani sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı ve kuvvetli rüzgar, ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor.

İlimiz ve çevresi soğuk ve yağışlı havanın etkisine girerken, soğuk havayla birlikte yağışların 29.03.2023 Çarşamba gününden itibaren yer yer kuvvetli karla karışık yağmur ve kar şekline olacağı; Çarşamba, Perşembe ve Cuma günleri ilimiz genelinde zirai don hadisesi yaşanacağı tahmin ediliyor.

Kırşehir Valiliği, kuvvetli rüzgâr ve fırtınayla birlikte ulaşımda aksamalar, çatı uçması, ağaç ve direk devrilmesi, soba ve baca gazı kaynaklı zehirlenme, zirai don, buzlanma gibi olumsuzluklara karşı halkı tedbirli olmaya çağırdı.

Kırşehir’de badem ve kayısı ağaçlarının çiçek açarken, hava sıcaklığının hissedilir oranda düşecek olması yetiştiricileri düşündürüyor. (HABER: BEYHAN BALLI)