Kırşehir MEB Arama ve Kurtarma Birimi (AKUB) lideri tarafından ilimizdeki okul ve kurumlardaki acil durum ekiplerinde görev alan personellere yönelik İl Millî Eğitim Müdürlüğü toplantı salonunda düzenlenen "Acil Durum Ekipleri Eğitimi Seminerleri" devam ediyor.

“Huzurlu ve mutlu bir yaz tatili diliyorum” “Huzurlu ve mutlu bir yaz tatili diliyorum”

Eğitimlerde öğrenciler, çalışanlar, ziyaretçiler, tedarikçiler ve komşu çevre halkının günlük hayatlarını veya işyerimizin günlük faaliyetlerini sekteye uğratacak insan/tesis kaynaklı tüm ani olaylar, afet: öğrenciler, çalışanlar, çevre halkı ve ailelerin günlük hayatlarını veya işyerimizin günlük faaliyetlerini sekteye uğratacak doğal kaynaklı tüm (ani) olaylar, acil durum ekipmanları acil durum kapsamında değerlendirilecek tüm olaylarda haberleşme, uyarı-ikaz ve müdahale amaçlı kullanılacak her türlü malzeme ve ekipmanlar ele alınıyor.

Ayrıca 6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği kanununa göre tüm işyerlerinde acil durum ekipleri oluşturmanın önemine dikkat çekilen eğitimlerde; acil durum ekipleri oluşturmak oluşabilecek acil durumların etkilerini azaltmak, bir çok acil durum, basit müdahaleler ile tamamen durdurulabilir veya etkisi azaltılabilen etkinlere vurgu yapılıyor.

Acil durumlarda, yetkililerin gelmesini beklemeden acil durum ekiplerinin yapacağı çalışmaların çok önemli olduğu belirtilirken, bununla beraber bilgili ve eğitimli kişiler sayesinde acil durum sonrası normale dönüş çok daha hızlı olacağı için acil durum ekiplerinde görevlendirilen çalışanların ilgili konularda eğitim almasının şart olduğuna dikkat çekiliyor.

İlkyardımcı eğitiminin Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş ilkyardım kursları tarafından verilirken, koruma, kurtarma veya söndürme ekiplerinin eğitimleri iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi veya iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin işverence yürütülmesi halinde işveren tarafından verildiği bildirildi. (HABER: AYHAN CEYLAN)

Editör: Çiğdem Sönmez