Nohut üretiminde Türkiye'de ilk 3'te yer alan Kırşehir'de 700 bin dekar alanda üretim hedefleniyor.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden AA muhabirine, il genelindeki 500 bin dekar alanda not üretiminde en büyük payı 250 bin dekarla Kaman ilçesinin sağladığını belirtildi.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, üretilen nohudun depolanması ve paketlenmesine yüzde 50 hibe desteği sunulduğu, bu sene yağışların ve iklim şartlarının da iyi olmasıyla bereketli bir sezon geçirildiği belirtildi.

Üretimin kesintiye uğramaması, toprağın boş bırakılmaması için nohudun önemli bir ürün olduğu belirtilen açıklamada, "Kuru tarım yapılması nedeniyle iki yılda bir üretim yapan bir iliz, nadasa bıraktığımız alanları özellikle nohut ile değerlendirmeye çalışıyoruz. Tohum desteği sağladık. Bu destekle her geçen gün nadas alanlarımızın daraldığını, çiftçimizin üretime devam ettiğini, nohut ekilişinin de arttığını görüyoruz." denildi.

"ÖZÜR"ÜN HİÇ BİR  KARŞILIĞI YOKTUR” "ÖZÜR"ÜN HİÇ BİR KARŞILIĞI YOKTUR”

NOHUTTA HEDEF 700 BİN DEKAR

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada nohudun satışında problem olmadığı dile getirilerek şunlar ifade edildi:

"Nohut, organizasyon ağı çok iyi kurulmuş alıcısı hazır, talep gören, birim alanda yüksek verim elde edilen, katma değeri yüksek bir ürün. Kırşehir'de 500 bin dekara nohut ekiliyor. Önümüzdeki yıllarda 700 bin dekara kadar ulaşmak istiyoruz. Bunu yaparken de yöreye en uygun ve hava şartlarına dayanıklı çeşitlerin ekimini gerçekleştireceğiz. Bu sene 70 bin ton civarında olan rekoltemizi inşallah önümüzdeki yıllarda ekili alanların da artmasıyla 100 bin tona çıkarmayı hedefliyoruz." KIRŞEHİR (AA)