Kırşehir'de 5 yıl aradan sonra bir ilk gerçekleşti.
Kırşehir'de dün gökyüzünde yaşanan Süper Mavi Ay görüntüsü, 5 yıl aradan sonra ilk defa gerçekleşti.
Ay gözlemcileri bu ay mavi ay ile ekstra bir heyecan yaşıyor. Süper mavi ay terimi iki ay olayının birleşimini ifade eder: süper Ay ve mavi Ay. Bu iki etkinliğin birleşimi, gökyüzü gözlemcilerini büyüleyen, görsel açıdan büyüleyici bir görüntü yaratıyor.
Ay gözlemcileri 30 Ağustos tarihini işaret etmişlerdi. Kırşehir'de 30 Ağustos gecesi başlayan Süper Mavi Ay, sabah saatlerine kadar sürdü. Kırşehirliler gökyüzünde her zamankinden daha parlak bir ay ile karşılaştı. Mavi Ay, Kırşehir'de en son 2018 yılının Ocak ayında görülmüştü.
Mavi Ay, Türkiye saatiyle 04.36'da zirveye ulaştı. Gökyüzüne bakanlar bu saatte en parlak ve büyük bir şekilde Mavi Ay'ı görebildiler.
DOLUNAY'IN BİR AYDA İKİ KEZ GÖRÜLME NEDENİ
Dolunay, doğudan batıya gökyüzünde en uzun süre görünen evredir. Akşamdan sabaha kadar geceyi süsler ve yeryüzünü aydınlatır. Dolunayın bu eşsiz görsel yönü tarih boyunca toplumlarda bir kültür de oluşturmuştur. Normalde bir ay boyunca ay evreleri birer adet görünürler. Ancak astronomik olaylar, uzun zaman sürecinde iki kez görülmelerine sebep olabilmektedir.
SÜPER MAVİ AY NEYE BENZİYOR?
Süper mavi ay aslında mavi değildir ancak parlaktır. Süper Mavi Ay, normal dolunaylara göre %16 daha parlak ve %14 daha büyüktür.
MAVİ AY'IN GÖRÜLME SIKLIĞI
NASA'ya göre Mavi Aylar her iki ila üç yılda bir meydana gelir. Dolunaylar arasında kabaca 29,5 gün olduğundan Şubat ayında hiçbir zaman aylık Mavi Ay yaşanmayacak, çünkü ortak yılda yalnızca 28 gün ve artık yılda 29 gün var. (HABER: FAHRETTİN TOKER)

A Milli Futbol Takımı'nın yeni teknik direktörü Vincenzo Montella oldu! A Milli Futbol Takımı'nın yeni teknik direktörü Vincenzo Montella oldu!