SGK İl Müdürü H. Mehmet Akdeniz, tüm EYT’lilerin emeklilik işlemlerini tamamladıklarını açıkladı…

 

Kırşehir’de 3200 EYT’li emekli oldu

 

KIRŞEHİR SGK İl Müdürlüğü EYT kapsamında biriken emekli maaş taleplerini 2 ayda sonuçlandırdı.

Kırşehir SGK İl Müdürü H. Mehmet Akdeniz, rutin zamanda 1 yılda yaptıkları emeklilik işlemlerini 1 ayda yaptıklarını, Mart-Nisan ayı içerisinde 3.200’ün üzerinde bir emeklilik başvurusu aldıklarını bunları iki iyi gibi bir süre içinde sonuçlandırarak maaşlarının bağlandığını açıkladı.

Kırşehir SGK İl Müdürlüğü olarak yaptıkları planlama ve personellerin olağanüstü gece-gündüz, sahur-iftar demeden çalışmaları ile bu işi sonuçlandırmaya yoğunlaştıklarını belirten İl Müdürü. H. Mehmet Akdeniz, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada şunları ifade etti:

“28/12/2022 tarihinde Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) hakkında açıklamalarda bulunulmuş ve bu kapsamdakiler için yaş şartı aranmayacağı belirtilmişti. 2022/Aralık ayı içerisinde çok sayıda vatandaşımız gerek e-Devlet gerekse doğrudan başvuru yolu ile Müdürlüğümüze gelerek 5510 Sayılı Kanunun 4/b kapsamında silinen sigorta günleri için ihya, 4/a-b kapsamında eksik günlerini tamamlamak için askerlik, doğum yurt dışı v.b. borçlanma, 4/b tarım sigortalılığı için tevkifat kesintilerinin yüklenmesi talebinde bulunmuşlardır. İl Müdürlüğümüz personelleri bu kişilerin işlemlerini tamamlamak için Cumartesi-Pazar günleri de çalışmışlardır.

“Bildiğiniz üzere kamuoyunda EYT olarak bilinen Emeklilikte yaşa takılan sigortalılarımız ile ilgili 3 Mart 2023 tarihinde resmi gazetede yayınlanan kanun kapsamında Kırşehir SGK İl Müdürlüğü olarak Mart-Nisan ayı içerisinde 3.200 (üçbinikiyüz) üzerinde bir emeklilik başvurusu aldık. Bu bizim rutin işlerimizin 20 katı bir iş olarak karşımıza çıkmıştır.

“İl Müdürlüğümüz personelleri olarak hafta içi gece 11-12lere kadar, Cumartesi-Pazar çalışarak vatandaşlarımızın bir an önce emekli maaşlarını alabilmeleri sağlamanın gayreti içinde olduk. Vatandaşlarımızın bazıları ilk başlarda “ben mart ayının başında müracaat etmeme rağmen benim maaşım bağlanmadı ama arkadaşım benden sonra müracaat ettiği halde onun maaşı bağlandı.” Diye şikâyet etmişledir. Emeklilik işlemleri titiz inceleme ve uzmanlık gerektiren işlem çeşidi çok olan bir iştir. Bazı sigortalılarımızın başka illerde sigortalı çalışmaları olduğu için o illerdeki sigortalı sürelerinin müdürlüğümüze sistem üzerinden gönderilmesi gerekir. Maaş bağlamak için biz bu hizmetlerin gelmesini beklemek zorundayız. Bir örnek vermek gerekirse 3 Mart 2023 tarihinde dilekçe veren A şahsının ilimiz haricinde başka illerde de sigortalı çalışmaları olsun, 31 Mart 2023 tarihinde emeklilik dilekçesi veren B şahsının sigortalı hizmetlerinin tamamı ilimizde olsun. B şahsının emekli işlemlerinin ondan daha önce müracaat eden A şahsından önce sonuçlanmasının sebebi A şahsının hizmetlerinin ilimize gelmesini beklerken, B şahsının başka illerde çalışması olmadığı için işlemlerini beklemeden sonuçlandırdık. Bazı sigortalılarımızın hem 4/a (SSK) hem 4/b (BAĞ-KUR) hatta 4/c (EMEKLİ SANDIĞI) hizmetleri mevcut olup bunların tamamının çakışan sigortalılık süreleri silinerek birleştirilmesi gerekmektedir. Burada bir konuyu özellikle belirtmek isterim. Maaşı geciken sigortalılarımız emekli olduklarında geciken aylara ait maaşlarını birikmiş olarak alacakları için hiçbir maddi kayba uğramayacaklardır.

“Kırşehir SGK İl Müdürlüğü olarak yaptığımız planlama ve personellerimin olağanüstü gece, gündüz, sahur, iftar demeden çalışmaları ile bu işi sonuçlandırmaya yoğunlaştık. Geldiğimiz noktada Nisan ayı sonu itibariyle diğer illerle yazışmaları devam eden dosyalar ile Bağ-Kur yazışmaları olan dosyalar dışında kalan tüm talepleri sonuçlandırdık. Yani bize gelen tüm taleplerin yaklaşık yüzde 95’ini, Nisan ayı içerisinde bitirerek vatandaşlarımızın maaşlarını bağladık. Bu biriken 3200 müracaatın ortalama sonuçlandırılma süresi 31 gündür. Rutin zamanda 1 yılda yaptığımız emeklilik işlemlerini biz 1 ayda yaptık. Yaklaşık 150 civarında bağlamadığımız emeklilik talebi kalmıştır. Bunlarda az önce bahsettiğim gibi diğer illerle yazışmaları devam eden dosyalar ile Bağ-Kur yazışmaları olan dosyalardır. Bunlarında sigortalı çalıştıkları diğer illerden hizmetleri gelir gelmez maaşları sonuçlandırılacaktır. İlimizde emeklilikte yaşa takılan (EYT) sigortalılarımız ile ilgili 3 Mart 2023 tarihinde resmi gazetede yayınlanan kanun kapsamında emeklilik için müracaat eden sigortalılarımızın emeklilik işlemlerini tamamlayarak maaşlarını en hızlı sonuçlandıran ilk 5 il arasında yerimizi aldık. “Kırşehirli vatandaşlarımız hizmetin en kalitelisine en hızlı ulaşmaya layık insanlardır.” Bunu başarmanın mutluluğunu ve onurunu yaşamaktayız. Bu başarı hafta içi hafta sonu demeden gece gündüz çalışan personellerime aittir. İl Müdürü olarak olağanüstü çalışmalarından dolayı personellerime teşekkür ediyorum.

“Emekli maaşı bağlanan tüm vatandaşlarımızın maaşlarının hayırlı olmasını ağız tadıyla huzur içerisinde kullanmalarını, sağlık ve afiyet içerisinde bir ömür geçirmelerini dileyerek saygılarımı sunuyorum.” (HABER: NURTEN CEYLAN)

Artan maliyetler düğün salonu fiyatlarını da yükseltti Artan maliyetler düğün salonu fiyatlarını da yükseltti

Editör: Çiğdem Sönmez