Aylardır genel seçimlere hazırlanan Türkiye, bugün seçime gidiyor. Kırşehir halkı 5 yıl süreyle yönetecek Cumhurbaşkanını ve milletvekillerini seçmek için 694 sandıkta oy kullanacak.

Oy verme işlemleri, Türkiye genelinde bugün saat 08.00'de başlayacak, saat 17.00'de sona erecek. Ancak saat 17.00'ye geldiği halde, sandık başında oylarını vermek üzere bekleyen seçmenler, başkan tarafından sayıldıktan sonra sırayla oylarını kullanacak.

Seçmenler, üzerinde Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası bulunan, kimliği tereddütsüz ortaya koyan, resimli, resmi nitelikteki belgelerden biriyle oy kullanabilecek.

Seçmenin nerede oy kullanacağını gösteren seçmen bilgi kağıdının getirilmesi zorunlu olmayacak. Seçmen bilgi kağıdı kendisine ulaşmayanlar, nerede, hangi sandıkta oy kullanacağını Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) internet sitesinden öğrenebilecek. Seçimin ikinci tura kalması halinde seçmen bilgi kağıdı yeniden gerekli olmayacak.

Cep telefonu, fotoğraf veya film makinesi gibi görüntü kaydedici veya haberleşme sağlayıcı cihazlarla oy verme yerine girilmesi yasak olacak. Bu tür cihazlar, oy verme işlemi bittikten sonra iade edilmek üzere sandık kuruluna bırakılacak.

Seçmen, cumhurbaşkanına ve milletvekillerine yönelik tercihte bulunduğu iki ayrı oy pusulasını aynı zarfa koyarak sandığa atacak.

Kırşehir’de 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi’nde Kırşehir merkez ve ilçeleri olmak üzere toplam Kırşehir’de 171 bin 527 seçmen, 691 sandıkta oy kullanacak. Seçmenlerin ilçelere göre dağılımında ise en fazla seçmen Merkez ilçede olacak. Buna göre 347 sandıkta 108 bin 968 seçmen Kırşehir Merkez'de oyunu kullanacak. Kırşehir’de seçimlere 23 siyasi parti katılacak.

 Kırşehir il genelinde 171 bin 527 seçmenin oy kullanacak. Kırşehir halkı Cumhurbaşkanlığı için Recep Tayyip Erdoğan, Kemal Kılıçdaroğlu ve Sinan Oğan için kullanacak. Daha önce aday olduğunu açıklayan Muharrem İnce hakkında ortaya atılan iddiaların ardından seçime üç gün kala Cumhurbaşkanlığı adaylığından çekildi.

Kaman İlçesi'nde 110 sandıkta 26 bin 540 seçmen, Mucur İlçesi'nde 84 sandıkta 14 bin 500 seçmen, Çiçekdağı İlçesi'nde 71 sandıkta 10 bin 930 seçmen, Akçakent İlçesi'nde 20 sandıkta 3 bin 88, Akpınar İlçesi'nde 35 sandıkta 5 bin 928 seçmen, Boztepe İlçesi'nde 24 sandıkta 4 bin 273 seçmen oy kullanacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan,  TBMM Başkanı Kurtulmuş’u tebrik etti Cumhurbaşkanı Erdoğan, TBMM Başkanı Kurtulmuş’u tebrik etti

SEÇİM GÜNÜ YASAKLARI

Seçim yasakları kapsamında bugün saat 06.00'dan 24.00'e kadar alkollü içki satılamayacak, içkili ve umumi yerlerde alkollü içki verilmesi ve içilmesi yasak olacak. Eğlence yerleri oy verme süresince kapalı kalacak, eğlence yeri niteliğindeki lokantalarda da yalnızca yemek verilebilecek.

Seçim yasaklarına ve belirtilen kurallara uyulmak şartıyla saat 18.00'den sonra düğün yapılabilecek.

Emniyet ve asayişi korumakla görevli olanlardan başka kimse silah taşıyamayacak. Radyolar ve her türlü yayın organlarınca seçim günü saat 18.00'e kadar seçim ve seçim sonuçlarıyla ilgili haber, tahmin ve yorum yapılamayacak. Radyolarda ve her türlü yayın organlarında 18.00-21.00 saatleri arasında ancak YSK tarafından seçim ile ilgili verilecek haber ve tebliğler yayımlanabilecek.

Seçim günü bütün yayınlar, saat 21.00'den sonra serbest olacak, ancak YSK tarafından gerek görülmesi halinde saat 21.00'den önce de yayınların serbest bırakılmasına karar verilebilecek.

OYLAR HANGİ HALLERDE GEÇERSİZ SAYILACAK

Seçmenler, cumhurbaşkanına ve milletvekillerine yönelik tercihte bulundukları iki ayrı oy pusulasını aynı zarfa koyarak sandığa atacak. Önce cumhurbaşkanı seçimine ait oy pusulalarının sayım ve dökümü yapılacak.

Zarftan çıkan oy pusulalarında bir seçim türüne ait olanın geçersiz olması, diğerinin geçersiz sayılmasını gerektirmeyecek.

"Evet" ya da "Tercih" mührü basılmayan, birden fazla ittifaka, aynı ittifakta yer almayan parti veya adaya mühür basılması halinde oylar geçersiz olacak.

Oy pusulasının bütünlüğünün bozulacak şekilde yırtılması veya koparılması, pusula üzerine mühür dışında veya mühür yerine herhangi bir özel işaretin, isim, imza kaşesi veya parmak izinin basılması da kullanılan oyu geçersiz kılacak.

Ayrıca, oy pusulasının belirgin bir şekilde karalanması, çizilmesi veya işaretlenmesi, zarftan işaret amacı taşıyan herhangi bir madde çıkması hallerinde de oylar geçersiz sayılacak.

Cumhurbaşkanı adaylarından hiçbirinin, yarın yapılacak seçimde salt çoğunluğu sağlayamaması halinde 28 Mayıs'ta ikinci tur oylama yapılacak. Bunun için daha önce YSK tarafından hazırlanan seçim takvimi işleyecek. (HABER: CEMRE BAYRAM)