Kırşehir Tabip Odası Başkanı Dr. Serdar Şahin, 14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınlayarak, tüm hekimlerin ve sağlık çalışanlarının Tıp Bayramı’nı kutladı.

Kırşehir Tabip Odası Başkanı Dr. Serdar Şahin, 14 Mart Tıp Bayramı’yla ilgili şu ifadeleri kullandı:

“Bugün 14 Mart Tıp Bayramı. Türk Hekimlerinin Bayramı…

Tıbbın amacı, insanların daha sağlıklı ve mutlu bir yaşam sürmesidir.  Karşılıksız hizmet ve fedakârlık isteyen mesleklerin başında şüphesiz hekimlik gelmektedir. Uzun süren eğitim programının ardından, hayat boyu devam eden ve hızla değişen şartlara ayak uydurmayı gerektiren akademik bir ruhu yansıtan hekimlik; hayatla ölüm arasındaki şifa köprüsüdür.

Tıp Bayramı, 14 Mart 1827’de, II. Mahmut döneminde, Hekimbaşı Mustafa Behçet’in önerisiyle ilk cerrahhanenin, Şehzadebaşı’dakiTulumbacıbaşı Konağı’nda Tıphane-i Amire ve Cerrahhane-i Amire adıyla kurulması, Türkiye’de modern tıp eğitiminin başladığı gün olarak kabul edilir. Okulun kuruluş günü olan 14 Mart, “TIP BAYRAMI” olarak kutlanmaktadır.

Şehir merkezinde feci kaza Şehir merkezinde feci kaza

İlk kutlama, 14 MART 1919’da, İngiliz askerlerinin işgali altındaki İstanbul’da gerçekleşmiştir. Tıbbiye 3. sınıf öğrencisi Hikmet Boran önderliğinde öğrenciler tarafından işgale karşı büyük bir mücadele verilmiştir. Böylece tıp bayramı, tıp mesleği mensuplarının vatan savunma hareketi olarak başlamıştır.

Tıbbiye her zaman ülkesine sahip çıkmıştır, çıkmaya çıkmaya devam edecektir.

Mesleğinin verdiği sorumluluğunu yüreğinde yaşatan, ömrünü adadığı eğitimini halkı için kullanan, gece-gündüz, kar-çamur, bayram-tatil demeden büyük bir özveriyle insanların sağlıklı yaşaması için ellerinden gelen her türlü çabayı esirgemeyen, insanı yaşatmayı, insanlığa daha nitelikli bir yaşam sunmayı amaç edinen, Tıbbiyeli Hikmet çizgisinden çıkmayan kahraman ve fedakar Tıbbiyelilerin Tıp Bayramı kutlu olsun.” (HABER MERKEZİ)