Kırşehir Tabip Odası Başkanı Dr. Serdar Şahin, 14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınlayarak, tüm hekimlerin ve sağlık çalışanlarının Tıp Bayramı’nı kutladı.

Kırşehir Tabip Odası Başkanı Şahin, mesajında şunları ifade etti:

“Tıbbın amacı, insanların daha sağlıklı ve mutlu bir yaşam sürmesidir.

“Karşılıksız hizmet ve fedakârlık isteyen mesleklerin başında şüphesiz hekimlik gelmektedir. Uzun süren eğitim programının ardından, hayat boyu devam eden ve hızla değişen şartlara ayak uydurmayı gerektiren akademik bir ruhu yansıtan hekimlik; hayatla ölüm arasındaki şifa köprüsüdür.

“Tıp Bayramı, 14 Mart 1827’de, II. Mahmut döneminde, Hekimbaşı Mustafa Behçet’in önerisiyle ilk cerrahhanenin, Şehzadebaşı’daki Tulumbacıbaşı Konağı’nda Tıphane-i Amire ve Cerrahhane-i Amire adıyla kurulması, Türkiye’de modern tıp eğitiminin başladığı gün olarak kabul edilir. Okulun kuruluş günü olan 14 Mart, “TIP BAYRAMI” olarak kutlanmaktadır.

“İlk kutlama, 14 MART 1919’da, İngiliz askerlerinin işgali altındaki İstanbul’da gerçekleşmiştir. Tıbbiye 3. sınıf öğrencisi Hikmet Boran önderliğinde öğrenciler tarafından işgale karşı büyük bir mücadele verilmiştir. Böylece tıp bayramı, tıp mesleği mensuplarının vatan savunma hareketi olarak başlamıştır.

“Son yıllarda yaşanan Covid-19 pandemisi ve yakın zamanda meydana gelen depremler nedeniyle zor zamanlar yaşadık. Buna rağmen; gece-gündüz, kar-çamur, bayram-tatil demeden büyük bir özveriyle insanların sağlıklı yaşaması için ellerinden gelen her türlü çabayı esirgemeyen, verilen görevleri zamanında ve eksiksiz yapan, var gücüyle çalışan, insanı yaşatmayı, insanlığa daha nitelikli bir yaşam sunmayı amaç edinen, Tıbbiyeli Hikmet çizgisinden çıkmayan kahraman ve fedakar Türk Hekimlerinin ve tüm sağlık çalışanlarımızın 14 Mart Tıp Bayramı’nı kutlarım.” (HABER MERKEZİ)