Kırşehir siyasetin neresinde?

Seçime 90 gün kala her seçimde olduğu gibi bu seçimde de hareketlenmeler çok yoğunlaştı.3 partinin 40 civarında aday adayları yoğun faaliyetleri devam ediyor.

Kırşehir’de birkaç kişi bir araya gelip adaylarla ilgili sohbetleri esnasında çoğu isimlerin tanınmadığı, kimilerin çok büyük iş adamı, kimilerinin çok büyük bürokrat olduğu ama Kırşehir seçmenleri tarafından yeterince tanınmadığı, Kırşehir’in seçmenleri tarafından dillendiriliyor.
Aday adaylarının hedeflerinin Kırşehire hizmet etmenin ötesinde Kırşehir halkıyla tanışmak ve kucaklaşmak, hasret gidermek arzusunda olduğu da göz ardı edilmemektedir.
İl dışındaki Kırşehirlilerin Kırşehir sevdalısı olduğu her ortamda dillendirilmekte, hasret çekilmekte, Kırşehir’e faydalı bir şeylerin yani hizmet babımda yapma arzuları elbette göz ardı edilemez.
Kırşehir’in geleceği, Kırşehirlilerin inisiyatifi dışında gelişmekte olduğunu zaman zaman hepimiz görmekteyiz.
Kırşehir için yapılacak hizmetler yerli yerince yapılmadığını gün geçtikçe hayıflanıldığı, hizmetler duyarlı insanlar tarafından pişmancalıktan öteye geçmemektedir.
Aday adayları arasında iş adamlarının gerçekten kapasiteli ve variyetli olanlar seçim vaadleriyle değil de gerçekten iş adamı duygu ve düşüncesi ile Kırşehir’e küçük te olsa bir yatırımın başlatılmış olsalardı sanırım bu aday adaylarımızı, yani iş adamlarımızı Kırşehirliler bağrına basacaktı.
Yıllardan bu yana mesleğimiz icabı siyasetçilerin sohbet ve çalışmaları ile ilgili edindiğimiz tecrübelerden yola çıkarak adaylar seçim sürecinde hep kendilerini anlatırlar, yaptıkları işi anlatırlar.
Elbette hepsi birbirinden kıymetli insanlar. Lâkin bugüne kadar hiçbir siyasetle ilgilenen iş adamının Kırşehir’e yaptığı ne bir yatırım, ne bir hizmet olmamıştır. Bu da Kırşehirliler tarafından siyasetçiye artık inanmadığını, yeterince güven duymadığını göstermektedir.
Aday adaylarından seçim sürecinde verdikleri vaadlerin gerçekleşmediğini görüyoruz. Seçilen Kırşehir’i temsil etmek üzere Meclis’e gönderilen milletvekillerine baktığımız zaman onlarında çok farklı olmadığını görüyoruz.
Kırşehir kamuoyunun çoğu milletvekillerini Kırşehir’e gelip gelmediğini birbirlerine soruyorlar. Zaman zaman geliyorlar berber dükkanı açıyor bakkal açıyor diğer yandan çok böyüükkk devlet erkanlarından bakan, başbakan, cumhurbaşkanı geldiği zamanda ortaya çıkıyorlar.
Devletin yapması gereken rutin işlerin, binaların toplu açılışlarını yaparak sanki 300-500 kişi istihdam ediyorlarmış edasıyla sıraya dizilerek kırmızı kurdele keserek; sağırlar körler birbirini ağırlar şeklinde şehrin trafiğini de alt üst ederek insanların yaşamlarını zorlaştırmaktan öteye gitmiyor.
Kırşehirli olmak çok zor. Yaşam biçimi küçük şehir olduğu için küçük bir işin bir tas aşın var ise Allaha şükür edeceksin. “Bu Kırşehir nasıl gelişir?” diye kısır sohbetlerle günü geçiştirip yaşamaya devam edeceksin.
Aday adaylarının çalışmalarında başarılar dilerken seçilecek arkadaşlarımızın gerçekten Kırşehir’e az da olsa yatırım yapmaları Kırşehirlilerin en büyük arzuları arasında. Hükümetlerin Kırşehir’e rutin kamu binaları haricinde yaptığı ve yapacağı hiçbir hizmet geleceği beklentisi içerisine girmek biraz hayalcilik olur,
Bir de son günler her iş bitmiş Kırşehir’in sorunları çözümlenmiş gibi yıllardan beri kutlanan Ahilik Kültürü Haftası ve Esnaf Bayramı’nın ayının değiştirilmeye uğraşılması ayrı bir eziyet ve işkence. Tüm Kırşehir kamuoyunun kabul etmediği Ahilik Kültürü Haftası ve Esnaf Bayramının günün değiştirilmesine karşı çıkmasına rağmen “ben yaptım oldu!” şeklinde hareket edilmesini kimse anlamış değil.
Bu emri vakilik ve ısrarcılık ister istemez Kırşehir kamuoyunu endişelendirmektedir. “Acaba 1954 yılında il iken ilçeye dönüştürülmemizin bir mantık uzantısı mı?” diye insanlar birbirlerine sormadan edemiyor.
Her zaman idarecilerin toplumun sesine kulak vermesinde fayda var sanıyorum. Seçimden sonra “yorgan gitti kavga bitti!” misali yaşansın istemiyor.
Kırşehir halkı aday adaylığı sürecinde nasıl yanında görüyorsa seçimden sonra da hizmet için yanında görmek istiyor.
Aday adaylarımıza başarılar diliyorum.
YORUM EKLE