AK Parti Meclis Başkanı Bülent Ozan: “Kilit parke Kırşehir'e faydalı

olur mu, İl Özel İdaresine gelir getirir mi? bunları konuşalım"

 

Sağlık Bakanı Koca'dan "fermuar yöntemi" paylaşımı Sağlık Bakanı Koca'dan "fermuar yöntemi" paylaşımı

CHP’li Meclis Üyesi Yılmaz Zengin: “Arkamızdan küfrettirmeyelim”

Kırşehir İl Özel İdaresi Meclis toplantısında şirket tartışması yaşandı. CHP İl Genel Meclis Üyesi Yılmaz Zengin, meclis salonunda açtı ağzını yumdu gözünü. Meclis onayına sunulan şirket kurulumu CHP ve MHP'lilerin oylarıyla reddedildi.

İddialara göre, Kırşehir İl Özel İdaresi bünyesinde faaliyet göstermesi amacıyla Bozkır Kilit Parke Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi kuruldu. 16 Nisan tarihinde kurulan şirketin faaliyete başlayabilmesi için İl Genel Meclisi onayından geçmesi gerekiyordu. Daha sonra 15 Mayıs 2024 tarihinde kurulan şirket Kırşehir İl Özel İdaresi'ne devredildi.

Kırşehir İl Özel İdaresi İl Genel Meclisi toplantısı 4 Haziran 2024 tarihinde gerçekleştirildi. Gündem maddeleri arasında İl Özel İdaresi  bünyesinde kurulan Bozkır Kilit Parke Sanayi ve Ticaret LTD. şirketi de bulunuyordu.

"BU NEYİN NESİ?”

Oylama öncesi CHP grubu adına konuşan Yılmaz Zengin, "19 kişiyiz biz burada. Kırşehir'de 247 bin vatandaşın yaşadığı bir kentte ilimizi temsil edin diye yüzde 85'i sandığa gitti ve oy verdi. Buradaki 18 Meclis Üyesinin 16 Nisan'da bu şirketin kurulduğundan haberi var mı? Haberiniz yok" dedi.

Şirket kurulmasına karşı olmadıklarını belirten Zengin, "Madem ki devlet tüccar değildi de Şeker Fabrikaları neden özelleştirilip peşkeş çekilirken tepki koymadınız? Burada Özel İdareye hiçbir katkısı olmayacak bu şirketin. Bu şirkette en az 25 kişi çalışacak sayın Başkan. Bu 25 kişinin her birinin yeme içme hariç 25 bin TL maliyeti olacak. Bu şirket ne yapacakmış sadece kilit parke. Madem öyleyse Özbağ'daki tesisi neden kapattık? Orada kaç tane makinemiz vardı, mıcır eleme tesisimiz vardı, niye kapattık arkadaşlar? Sevgili arkadaşlarım, sevgili İl Genel Meclis Üyelerimiz. Biz yapılan hizmete asla karşı değiliz.Bu broşürdeki hizmetleri başımla beraber desteklerim dedim.Siz gümrükten mal kaçırır gibi 16 Nisan'da daha seçim yapılmadan hiç bir tane İl Genel Meclis üyesinin görüşüne başvurmadan şirket kuruyorsunuz. Bu neyin nesi?Eğer bu şirket devletin malıysa, bu şirket devlete hizmet edecekse ; buradaki halkın oyuyla seçilmiş meclis üyelerinin görüşüne başvurulmaz mı? Buraya toplantıya çağrılmaz mı, Sayın Vali buraya davet edilmez mi? diye konuştu.

"ARKAMIZDAN KÜFRETTİRMEYELİM"

Yılmaz Zengin'e cevap veren İl Genel Meclisi Başkanı Bülent Ozan ise "Bizden önceki Meclisin aldığı bir karar. 5 yıl sorumluluğu ve yetkisi bizdeyse yani burada bu tartışmaları yapmamızın mantığı ne? Kilit parke Kırşehir'e faydalı olur mu, İl Özel İdaresine gelir getirir mi? bunları konuşalım" ifadelerini kullandı.

Yılmaz Zengin ise, "Ben olacağı kanatindeyim yanlız çalıştıramayacağınızı yüzde 100 biliyorum. Ankara Yenimahalle Belediyesi aynı bu kilit parkeyi kurdu. Adam bulamadı geldi Geyik İnşaatın ustasına rica minnet 170 bin TL maaş vererek götürdü çalıştırdı. Bizim bunu çalıştırmamızın mümkünatı yok arkadaşlar. Madem öyleyse taş ocağımızı açalım, orada taşımızı, mıcırımızı kıralım, şu kilit parkeden de bir vazgeçelim artık. Herkes asfalt atarken, asfalt dururken, Özel idaremizin kepçesi var, greyderi var, asfalt plent tesisi var" dedi.

“BEN KİLİT PARKEYE KARŞI DEĞİLİM”

Bülent Ozan'ın “köylere asfalt atılması mı yoksa kilit parke yapılması mı mantıklıdır?” sorusu üzerine Yılmaz Zengin, "Ben kilit parkeye karşı değilim, kilit parke önemlidir ancak yerinde kullanılırsa daha uygun olacağını düşünüyorum. Bu şirketin kurulmasına karşıyız. Bu şirket 3 ay sonra çalıştırılamayacak adrese teslim bir özel firmaya teslim edilecek arkadaşlar bu kadar net söylüyorum. 4 yıl sonra buradaki görevimiz tamamlayıp gideceğiz, arkamızdan küfrettirmeyelim'' diye konuştu.

CHP ve MHP'NİN OYLARIYLA REDDEDİLDİ

Şirket kurulumu için yapılan oylama AK Partililerin 7 oyuna karşılık CHP ve MHP'lilerin 11 oyu ile reddedildi. 

Muhabir: FAHRETTİN TOKER