Kırşehir İl Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı Kırşehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde Tıbbi Onkolog Uzman Doktor Mehmet Fatih Özbay, göreve başladı.

Antalya Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi’ndeki eğitimini tamamlayarak şehrimize gelerek Kırşehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi göreve başlayan Uzm. Dr. Mehmet Fatih Özbay, Ek Bina Dâhiliye Bölümü içinde hizmet veriyor.

Medikal Onkoloji (Tıbbi Onkoloji) Nedir?

Onkolojinin alt dallarından olan medikal onkoloji bir diğer adıyla tıbbi onkoloji kanserin ilaçla tedavisi ile ilgilenen bilim dalıdır. Ancak medikal onkologlar kanserin sadece tedavisi ile değil aynı zamanda erken dönemde tanısının konulması ve korunma yollarıyla da ilgilenir. Medikal onkolojinin ilgi alanına giren hastalıklar, medikal onkolojide kullanılan tedavi yöntemleri gibi medikal onkoloji ile ilgili merak edilenleri yazının devamında bulabilirsiniz.

MEDİKAL ONKOLOJİNİN BÖLÜMÜ NEDİR?

Tıbbi (Medikal) Onkoloji Kliniği’nde kanser tanı ve tedavisi medikal onkoloji uzman kadrosu tarafından yürütülmektedir. Kanser hastalığında erken tanı ve tedavi oldukça önemlidir. Bazı durumlarda herhangi bir belirti olmamasına rağmen rutin kontroller sayesinde kanser fark edilebilir. Sizde de ani kilo kaybı, halsizlik, sebepsiz ağrı, ele gelen kitle gibi şikâyetleriniz varsa veya aileniz kanser öyküsü bulunuyorsa alanında uzman bir doktordan randevu almayı ve kontrollerinizi yaptırmayı ihmal etmeyin.

MEDİKAL ONKOLOJİ HANGİ HASTALIKLARA BAKAR?

Kanser, vücudun herhangi bir yerindeki hücrelerin kontrolsüz biçimde çoğalması sonucunda ortaya çıkan bir sağlık problemidir. Kanserin türüne göre belirtileri ve tedavi yöntemleri değişiklik gösterir. Medikal onkoloji alanında uzmanlaşmış onkologlar kanser türlerine ve hastanın ihtiyacına uygun tedavi planı hazırlar.

Medikal onkoloji alanına giren başlıca hastalıklar şu şekildedir:

Lenfoma, lösemi, multiplmyelom gibi hematolojik kanserler, meme kanseri, beyin kanseri, akciğer, mide, kolon kanseri gibi kanser çeşitleri. Bunlar gibi daha pek çok kanser çeşidi medikal onkolojinin ilgi alanına girer. Medikal onkologlar kanser şüphesi bulunan veya kanser tanısı alan hastaların genellikle ilk başvurdukları uzmanlardır. Ancak gerekli olması halinde medikal onkoloji uzmanları kanserin tedavisinde multidisipliner bir yaklaşımla onkolojinin diğer alt dallarıyla da işbirliği yaparlar. Medikal onkoloji uzmanları kanser tedavisi ile olduğu kadar tedavi sonrası süreçle de yakından ilgilenirler.

MEDİKAL ONKOLOJİ TEDAVİSİ NEDİR?

Soğuk hava kalp krizi riskini artırıyor Soğuk hava kalp krizi riskini artırıyor

Medikal onkoloji denildiğinde ilk akla gelen kemoterapi, radyoterapi ve immünoterapi gibi tedavi yöntemleridir. Bununla birlikte medikal onkolojinin uzmanlık alanı içerisinde ağrı tedavisi, semptomatik tedavi, beslenme ve diyet desteği, psikolojik tedavi ve destek gibi hizmetler de yer alır. Medikal onkoloji kapsamına giren tedavi yaklaşımlarından bazıları kemoterapi, immünoterapi, ağrı tedavisi, semptomatik tedavi, beslenme ve diyet, psikolojik tedavi ve destektir. (HABER MERKEZİ)