Kırşehir Hastanesi’nde kalın bağırsak kanserinde hem teşhis, hem de tedavilerde yeni yöntem kullanıyor!

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Tıp Fakültesi Kırşehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde kalın bağırsak kanseri ameliyatları yeni yöntemler kullanılarak başarılı bir şekilde yapılıyor. 

Toplumda görülme sıklığı giderek artan kalın bağırsak kanserlerin tedavisinde erken teşhis ve yeni tedavi yöntemleri oldukça önemlidir. 

 Makattan kanama şikâyeti ile gelen 65 yaşındaki erkek hastaya kalın bağırsak kanseri teşhisi konuldu ve ameliyat ile kalın bağırsağın alınması, karına kalıcı torba bağlanması önerildi.

Ahi Evran Üniversitesi Tıp Fakültesi Kırşehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne başvuran hasta, hastane tümör konseyinde tekrar incelendi ve Genel Cerrahi Kliniğinde Doç. Dr. Gökhan Karaca ve Dr. Öğretim Üyesi Abdullah Özdemir tarafından kalın bağırsak alınmadan ve torba bağlanmadan yeni yöntem kullanılarak ameliyat edildi.

Kalın bağırsak son kesimde yerleşen tümör mukozal eksizyon yöntemi ile çıkarılarak hasta sağlığına kavuşturulmuştur ve taburcu edildi.

Kalın bağırsak kanseri için erken teşhisin önemine vurgu yapan Doç. Dr. Gökhan Karaca, dışkılama sırasında kan görme, mayasır, hemoroid gibi şikâyeti olan hastaların vakit kaybetmeden doktora başvurması gerektiğini söyledi.

Doç. Dr. Gökhan Karaca,  Ahi Evran Üniversitesi Tıp Fakültesi Kırşehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde kalın bağırsak kanserlerinin hem teşhis, hem de tedavisinde yeni yöntemlerin  uygulandığını ve oldukça başarılı sonuçlar alındığını bildirdi.

Uzmanından sınav stresi ile başa çıkmak için "4-7-8 nefes tekniği" önerisi Uzmanından sınav stresi ile başa çıkmak için "4-7-8 nefes tekniği" önerisi

Hastane Başhekimi Prof. Dr. Ali Güneş ise bu başarılı ameliyatı yapan Genel Cerrahi ekibine teşekkür etti.

Güneş, “Genel Cerrahi Kliniği hakkında bilgi veren Başhekim Güneş, "Genel Cerrahi Kliniğimizde, Bir profesör, bir doçent, 2 Dr. Öğr. Üyesi, 3 Uzman hekimimiz görev yapıyor. Kliniğimizde ayrıca, mide küçültme, kapalı bağırsak ameliyatı, kapalı fıtık, Kapalı kese ve meme kanseri ameliyatı dahil olmak üzere tüm cerrahi işlemler yapılmaktadır" dedi.  (HABER MERKEZİ)

Editör: Çiğdem Sönmez