Kırşehir Hacı Fatma Erdemir Anadolu Lisesi birincisi 12 Haziran 2024 Perşembe günü Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Merkezi Aşık Sait toplantı salonunda  V. Katayev’in yazdığı, Göksel Kortay’ın uyarladığı “Bugün Git, Yarın Gel” isimli tiyatro gösterisini, ikincisi 13 Haziran 2024 Cuma günü okullarında  “Helebiş Gecesi” düzenlediler.

12 Haziran Perşembe günü Hacı Fatma Erdemir Anadolu Lisesi Edebiyat Öğretmeni Bilal Kas’ın yönettiği okul öğrencileri; Gizem Durdu, Ege Demir, Elif Ceylan, Arda B. Deveci, Ceren Dağlı, Enes Akagündüz, Hatice Şahin, Metin E Çavuşoğlu, Ömür Çapar, Arda Yörük,  Elif Yıldırım ve Zehra Aslan’ın oynadığı “Bugün Git, Yarın Gel” isimli tiyatro gösterisini Vali Yardımcısı İsmail Çetinkaya eşiyle birlikte takip ederken, çeşitli okul ve kurum müdürleri, müdür yardımcıları, akademisyen hocalar, öğrenciler, veliler ve Kırşehirli vatandaşlar yoğun katılım sağlayarak beğeniyle izlediler.

Kırşehir Hacı Fatma Erdemir Anadolu Lisesi ikinci olarak 13 Haziran 2024 Cuma günü okullarında Kırşehir’e özgü olan ve geçmişi çok eskilere dayanan, merhum halk ozanı Şemsi Yasdıman’ın başlatarak yıllardır  düzenlediği ama son günlerde unutulmaya başlamış olan “Helebiş Gecesi”ni düzenlediler.

Yine Vali Yardımcısı İsmail Çetinkaya’nın eşiyle birlikte katılım sağladığı geceye, çeşitli okul ve kurum müdürleri, müdür yardımcıları, akademisyen hocalar, esnaflar, okul öğretmenleri ve öğrencileri katıldılar.

Okul olarak bu sene ilkini düzenledikleri “Helebiş Gecesi”ni gelenek hale getirerek her yıl düzenlemeyi söyleyen okul idarecileri güzel ve hoş bir vakit geçirmenin yanında Kırşehir’in unutulmaya yüz tutmuş  geleneklerini canlandırarak, yaşatmak olduklarını önümüzde ki yıllarda daha değişik konularda etkinlikler yapmayı hedeflediklerini söylediler.

Her iki programdan sonra konuşan Vali Yardımcısı İsmail Çetinkaya programları organize eden, emek veren, katılım sağlayan okul idarecilerine, öğretmenlerine, öğrencilere ve katılımcılara teşekkür etti.

“Bugün Git, Yarın Gel” isimli tiyatroda oynayan öğrencilerin profesyonel sanatçı gibi özgüvenli ve  çok güzel oynadıklarını başarılı olduklarını söyledi.

38 yıl önce mezun olduğu okuluna müdür olarak görevlendirildi 38 yıl önce mezun olduğu okuluna müdür olarak görevlendirildi

“Helebiş Geceleri” gibi Kırşehir’e mal olmuş ama uzun yıllar yapılmayarak unutulmaya başlamış gelenek ve kültürlerin gün yüzüne çıkarılarak yaşatılmasının önemine değinen Vali Yardımcısı İsmail Çetinkaya Kırşehir’in tarih ve kültür şehri olduğunu bunu en iyi şekilde değerlendirmeleri gerektiğini ve bunları başta Ahilik olmak üzere her yönüyle Kırşehir’e katkı sağlayacak, tanıtımını yapacak şekilde anlatılması, organize edilmesi ve programlar yapılması gerektiğini bu konuda Valilik olarak kurumlar ve sivil toplum kuruluşlarıyla çalışmalar yaptıklarını, büyük mesafeler aldıklarını Ahilik haftasında Kırşehirlileri yanlarında görmek istediklerini söyleyerek tekrar her iki geceyi düzenleyen Hacı Fatma Erdemir Anadolu Lisesi okul yöneticilerine, emeği geçen öğretmenlere, aktif rol alan öğrencilere ve okulda çalışan diğer personellere teşekkür etti.

Muhabir: İLKNUR ÖNCÜ