Gençlik ve Spor Bakanlığı, gençler arasında kültürler arası ögelerin paylaşılması, kültürler arası vizyon geliştirme refleksiyle uluslararası fırsatlara erişilebilirliğin kolaylaştırılması amacıyla yürüttüğü sayısız projelerine bir yenisini ekliyor.

Yunus Emre Enstitüsünün düzenlediği Bosna Hersek Türkiye Günleri ve Çocuk Şenlikleri Programı’nda,  10-14 Mayıs tarihleri arasında çeşitli etkinlik, aktivite ve atölyelerde görev almak üzere,  ülkemiz öz kültür ve bilincini ilke ve prensiplerine uygun olarak temsil edecek, ilgili başvuru linkinde belirtilen atölye içeriklerine uygun eğitmenlik yetkinliğine ve becerilerine sahip olan 8 Asil 8 Yedek  genç, Gençlik ve Spor Bakanlığı heyeti olarak Bosna Hersek’e gitme fırsatı yakalayacaklar.

Sen de Balkanlar’da yürüyenlerin ayak izlerini yerinde görmek ve bir iz de kendin bırakmak istiyorsan bu benzersiz projeyi kaçırma!

Türk kültürünü tanıtmak amacıyla kurulan ve bu alanda yoğun çalışmalar gerçekleştiren Yunus Emre Enstitüsü 10-14 Mayıs tarihleri arasında Bosna Hersek’te Türkiye Günleri ve Çocuk Şenlikleri programını gerçekleştirecektir. Gerçekleştirilecek Söz konusu programda ülkemizi temsilen sokak oyunları, halk oyunları, el sanatları, akıl-zeka oyunları, tiyatro, drama, müzik alanlarında yetkin kişiler seçilecek.

Bu kapsamda başvurularını eksiksiz tamamlayan kişiler arasından Bakanlık tarafından oluşturulacak komisyon tarafından değerlendirme gerçekleştirilecek olup değerlendirme sonucunda 8 asil 8 yedek katılımcı belirlenecek.

PROGRAM AKIŞI: Bosna Hersek-Türkiye Günleri ve Çocuk Şenlikleri Programı 10 Mayıs 2024 tarihinde İstanbul’dan Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’ya gidiş yolculuğu ile başlayacak olup 14 Mayıs 2024 tarihinde İstanbul’a dönüş seferi ile sona erecektir. Bu tarihler arasında gerçekleştirilecek program kapsamında Bosna Hersek’te sokak oyunları, halk oyunları, el sanatları, akıl-zeka oyunları, drama, yüz boyama vb. zengin içerikli etkinlikler gerçekleştirilecektir.

KATILIMCILARDAN BEKLENTİLER: Programın tüm etkinliklerine aktif olarak katılmak, Alanında uzman olduğu konuyu misafirlere akıcı bir şekilde aktarabilmek, Farklı kültürlerden ve geçmişlerden gelen diğer katılımcılarla empati kurmak ve onlara saygı göstermek, Yeni fikirlere, yaklaşımlara ve deneyimlere açık bir yaklaşım sergilemek, Program süresince programın kurallarına uymak, Program ve seyahat düzenlemeleriyle ilgili kişisel sorumluluklarını (örneğin program koordinatörü ile iletişime geçmek, GSB İl Müdürlüğü ile görüşmek vb.) yerine getirmek, Programın sunduğu öğrenme ve gelişim fırsatlarını değerlendirmek, Program deneyimleri üzerine düşünmek ve bu deneyimlerin kişisel ve profesyonel gelişimlerine nasıl katkıda bulunduğunu değerlendirmek ve tecrübelerini program akabinde diğer gençlere aktarmak.   

BAŞVURU TAKVİMİ, BAŞVURU ŞEKLİ VE BAŞVURULARIN AÇIKLANMASI

Başvurular 28 Nisan 2024 tarihi saat 17:00’da sona erecektir. Başvurular çevrim içi başvuru sistemi üzerinden alınacak olup bunun dışındaki e-posta, fiziki vs. olarak yapılan ilgili sistem dışı bütün başvurular kesinlikle değerlendirmeye alınmayacaktır. Başvuru sonuçları Bakanlık internet sitesinden 3 Mayıs 2024 tarihine kadar ilan edilecek.

BAŞVURU ŞARTLARI: Yaş Aralığı: 18-35 yaş aralığında olmak (Program başlangıç tarihi itibariyle 18 yaşından gün almış olmak/10 Mayıs 2006 ve öncesi doğumlular ile program başlangıç tarihi itibariyle 35 yaşından gün almamış olmak/10 Mayıs 1988 ve sonrası doğumlular), 

EĞİTİM DURUMU: Üniversitelerin lisans, ön lisans veya lisansüstü programlarında kayıtlı öğrenci olmak veya bu alanlardan mezun olmak,

Alanında Uzman Olmak: Ülkemizi temsilen sokak oyunları, halk oyunları, el sanatları, akıl-zekâ oyunları, tiyatro/drama, müzik alanlarında yetkin kişiler arasında olmak ve bunu belgelemek,

Uluslararası Temsil Kabiliyeti: Uluslararası bir programda Türkiye’yi temsil edebilecek yetkinliklere sahip olmak,

AKTİF KATILIM: Sportif, kültürel ve sosyal etkinliklerde aktif bir şekilde yer almak,

Gönüllülük Faaliyetleri: Gençlik merkezleri veya sivil toplum kuruluşlarında gönüllülük faaliyetlerinde aktif rol alıyor olmak veya programın ardından rol alacağını taahhüt etmek,

SAĞLIK DURUMU: Seyahat için engel teşkil edecek herhangi bir sağlık sorunu bulunmamak,

YASAL DURUM: Yürürlükteki kanunlara göre herhangi bir suçtan hüküm giymemiş olmak.

SIKÇA SORULAN SORULAR: Bosna Hersek-Türkiye Günleri ve Çocuk Şenlikleri Programı’nda yapılacak etkinlikler neler?

10-14 Mayıs tarihleri arasında Bosna Hersek’te gerçekleştirilecek Türkiye Günleri ve Çocuk Şenliklerinde katılımcılar aktif bir şekilde yer alacak ve alanındaki uzmanlıklarına göre kurulacak aktivite istasyonlarında görev alacaktır. Aşağıda belirtilen alanlarda aktiviteler gerçekleştirilmesi beklenmektedir: Sokak Oyunları, Halk Oyunları, El Sanatları, Tiyatro, Drama, Müzik, Akıl Zekâ Oyunları Programda ayrıca Bosna Hersek kültür gezisi de yer alacak.

Bosna Hersek-Türkiye Günleri ve Çocuk Şenlikleri Programı’na dahil olacak katılımcılardan herhangi bir ücret alınacak mı?

Bosna Hersek-Türkiye Günleri ve Çocuk Şenlikleri Programı’nın bütün masrafları Bakanlığımız tarafından karşılanacak olup katılımcılardan herhangi bir ücret talep edilmeyecek.

Bosna Hersek/Saraybosna’da gerçekleşecek programda konaklamalar Yunus Emre Enstitüsü’ne ait yurtlarda olacak.

İstanbul-Saraybosna ve Saraybosna-İstanbul uçak biletleri Bakanlığımız tarafından temin edilecektir. İkamet edilen ilden İstanbul’a gidiş dönüş otobüs seyahat masrafları ise katılımcı tarafından ödenecek ve program sonrasında ilgili Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından katılımcılara ödemesi yapılacaktır.

Bosna Hersek-Türkiye Günleri ve Çocuk Şenlikleri Programı’nın başvuruları nasıl olacaktır?

Trendyol Süper Lig'de 2023-2024 sezonu sona erdi Trendyol Süper Lig'de 2023-2024 sezonu sona erdi

Başvuru linkinde yer alan bilgilerin başvuru tarihleri arasında eksiksiz olarak doldurulması gerekiyor.

Program başlamadan önce yazılı olarak başvurulması halinde başvuru iptal edilecektir. Program başladıktan sonra mücbir bir sebep olmadığı takdirde programdan ayrılma talebi kabul edilmeyecektir. Bakanlığın onayı olmadan programdan ayrılmak isteyen katılımcılar, kendisi için yapılan tüm masrafları geri iade etmek zorunda.

Başvurunun kabul edilmesi halinde, katılımcılardan başvuru şartlarından da biri olan alanında uzman olduğunu kanıtlayacak belge ile birlikte öğrenci belgesi, diploma, adli sicil belgesi ve gerekli diğer belgeler elektronik ortamda talep edilecek.

(HABER MERKEZİ)